قطر: جایگزین کردن سریع گاز روسیه برای اروپا غیرممکن است

قطر: جایگزین کردن سریع گاز روسیه برای اروپا غیرممکن است
پنج‌شنبه 24 شهريور 1401 - 11:42

وزیر انرژی قطر جایگزین کردن سریع عرضه گاز روسیه به اروپا را امری غیرممکن خواند.

العالم - آسیا

«سعد الکعبی»، وزیر انرژی قطر روز سه‌شنبه (سوم اسفندماه) اعلام کرد که در صورت مختل شدن عرضه گاز روسیه به اروپا به دلیل منازعه این کشور با اوکراین، نه قطر و نه هیچ کشور دیگری ظرفیت جایگزین کردن صادرات گاز روسیه به اروپا را با استفاده گاز طبیعی مایع شده (ال‌ان‌جی) ندارد.

او گفت: با توجه به اینکه حجم عمده گاز قطر به قراردادهای بلندمدت خریداران آسیایی اختصاص پیدا کرده، حجم گاز قابل ارسال به اروپا تنها ۱۰ تا ۱۵ درصد است.

این اظهارات وزیر انرژی قطر نگرانی‌ها نسبت به امنیت تأمین گاز اروپا را وخیم‌تر کرد.

کعبی افزود: تصور می کنم روسیه ۳۰ تا ۴۰ درصد بازار اروپا را تأمین می‌کند. هیچ کشوری نمی‌تواند این حجم گاز را عرضه کند و ظرفیت این کار از طریق صادرات ال‌ان‌جی وجود ندارد.

پس از اینکه ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه استقلال دو منطقه در شرق اوکراین را به رسمیت شناخت، ایالات متحده آمریکا و متحدان اروپایی‌اش دور تازه‌ای از تحریم‌ها را علیه روسیه اعلام کردند. این تحریم‌ها منجر به توقف صادرات گاز روسیه به اروپا شد.

آلمان روز سه‌شنبه (سوم اسفندماه) پروژه خط لوله گاز نورد استریم-۲ که برای دو برابر کردن عرضه مستقیم گاز روسیه به آلمان طراحی شده بود، متوقف کرد، این اقدام افزایش قیمت بنزین را در پی داشت.

آمریکا به‌تازگی طی مذاکراتی از قطر و دیگر کشورها مانند ژاپن خواسته است تا در صورت تشدید درگیری، در عرضه گاز به اروپا کمک کنند.

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها