چین: آمریکا به نگرانی‌های منطقی ایران برای حصول توافق نهایی پاسخ دهد

چین: آمریکا به نگرانی‌های منطقی ایران برای حصول توافق نهایی پاسخ دهد
پنج‌شنبه 24 شهريور 1401 - 14:23

سفیر چین در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین، ایالات متحده آمریکا را عامل تاخیر در حصول توافق وین معرفی و تصریح کرد که این کشور باید به‌عنوان مقصر اصلی اخلال در اجرای برجام، به نگرانی‌های منطقی ایران پاسخ داده و تصمیم سیاسی بگیرد.

العالم - آسیا

وانگ کوان سفیر و نماینده دائم چین نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین اظهار داشت: مذاکرات وین به آخرین نقطه کلیدی رسیده است و همه طرف‌ها موضع سازنده و تمایل سیاسی خود را برای دسترسی به توافق نهایی از خود نشان داده‌اند.

وی افزود که ایالات متحده به عنوان مقصر اصلی اخلال در اجرای برجام «باید تصمیم سیاسی بگیرد و به نگرانی های منطقی ایران پاسخ دهد تا تحقق هر چه زودتر توافق نهایی میسر شود.»

دیپلمات ارشد چین اضافه کرد: این که آیا می ‌توان راه‌ حلی قابل قبول برای همه طرف‌ها به منظور تضمین نظارت بر مسائل باقی ‌مانده پادمانی پیدا کرد یا خیر، مستقیما به توافق برای ازسرگیری اجرای برجام ارتباط دارد.

وی با اشاره به اینکه پرونده ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته‌ای ایران موسوم به پی‌ام‌دی در سال ۲۰۱۵ بسته شد تصریح کرد که مسائل باقی‌مانده مربوط به دو دهه پیش است «که نه فوریت دارند و نه خطر اشاعه.» کوان بر همین اساس تاکید کرد که این مسائل نباید بزرگ نمایی و به مانع عمده‌ای برای حصول توافق وین تبدیل شود.

نماینده چین اضافه کرد که اعمال فشار علیه ایران به حل اختلافات و کاهش تنش‌ها کمک نمی‌کند و بر همین اساس چین از طرف‌های مشارکت کننده در گفت‌وگوها می خواهد تا با توجه به اوضاع کلی، شرایط لازم و فضای مطلوب را برای حصول سریع‌تر توافق فراهم کنند.

مذاکرات رفع تحریم‌ها پس از ماه‌ها گفت‌وگوهای فشرده به نقطه‌ای رسیده که اگر ایالات متحده آمریکا الزامات شکل‌گیری یک توافق پایدار و قابل اتکا را بپذیرد، توافق نهایی در کوتاه‌ترین زمان حاصل خواهد شد.

ایران تاکید دارد که شرط رسیدن به توافق رفع موثر و پایدار تحریم‌ها به نحوی است که انتفاع اقتصادی مردم تامین شود و موضوعی به عنوان اهرم فشار جهت استفاده علیه ایران نماند.

اما دولت ضعیف جو بایدن که به دلیل مشکلات داخلی و فشار رژیم صهیونیستی قدرت تصمیم‌گیری برای بازگشت به توافق هسته‌ای را ندارد به تاکتیک مقصرنمایی و تعیین ضرب‌الاجل‌های ساختگی متوسل و باعث طولانی شدن روند مذاکرات شده است.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان دیروز تصریح کرد که تغییری در مواضع ایران نسبت به مذاکرات وین به وجود نیامده است. وی با انتشار پیامی در حساب اینستاگرامی خود عنوان کرد که ایران اراده کافی و حسن نیت لازم برای رسیدن به گام نهایی توافق خوب، قوی و پایدار را بارها از خود نشان داده و تنها مانع پیش روی توافق در شرایط حاضر، عدم واقع بینی و نداشتن اراده لازم از سوی آمریکا است.

ایرنا

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها