رایزنی مقامات قرقیزستان و تاجیکستان برای پایان درگیری مرزی

رایزنی مقامات قرقیزستان و تاجیکستان برای پایان درگیری مرزی
يکشنبه 27 شهريور 1401 - 02:18

مسئولان امنیتی قرقیزستان و تاجیکستان شنبه شب برای توقف درگیری در مرز بین دو کشور که تاکنون دست کم ۲۴ کشته و بیش از ۱۰۰ زخمی برجای گذاشته است، پای میز مذاکره نشستند.

العالم - آسیا

به گزارش آسوشیتدپرس، سرویس مرزی قرقیزستان دور جدید گفت وگوها را در حالی اعلام کرد که تاجیکستان و قرقیزستان یکدیگر را به خاطر گلوله باران‌هایی که صبح شنبه پس از یک آتش بس کوتاه در شنبه شب از سر گرفته شد، سرزنش کردند.

این درگیری که از چهارشنبه گذشته بدون هیچ دلیل آشکار یا علنی اعلام شده آغاز شد، روز جمعه شدت گرفت. وزارت بهداشت قرقیزستان بامداد شنبه اعلام کرد که اجساد ۲۴ نفر کشته شده در این درگیری‌ها به بیمارستان‌های منطقه باتکن در مرز تاجیکستان تحویل داده شده است.

این وزارتخانه گفت که بیمارستان‌ها و کلینیک‌های قرقیزستان همچنین ۱۰۳ زخمی را در این مدت مداوا کرده‌اند. هنوز آمار دقیق تلفات تاجیکستان اعلام نشده است.

مقامات تاجیکستان نیروهای قرقیزستان را به تخریب یک مسجد و هدف قرار دادن زیرساخت‌های غیرنظامی از جمله ساختمان‌های مسکونی متهم کردند. مقامات امنیتی تاجیکستان همچنین مدعی شدند که قرقیزستان در حال جمع آوری نیرو و تجهیزات نظامی در نزدیکی مرز برای آماده سازی برای "تحریک‌های آتی" است.

هنوز مشخص نشده که چه چیزی باعث درگیری در مرزهای بین این دو همسایه در آسیای مرکزی شده است. تلاش برای برقراری آتش‌بس در بعدازظهر جمعه به سرعت شکست خورد و گلوله باران‌های توپخانه طرفین در اواخر روز از سر گرفته شد.

وزارت شرایط اضطراری قرقیزستان اعلام کرد که ۱۳۶ هزار نفر از منطقه درگیر تخلیه شده‌اند.

با این حال خبرگزاری‌ها گزارش می‌دهند روسای گارد مرزی دو کشور حوالی نیمه شب امشب ملاقات کرده و توافق کرده‌اند که یک گروه نظارتی مشترک برای کمک به پایان دادن به خصومت‌ها ایجاد کنند.

در سال ۲۰۲۱، اختلاف بر سر حق آب و نصب دوربین‌های نظارتی توسط تاجیکستان به درگیری‌هایی در نزدیکی مرز منجر شد که حداقل ۵۵ کشته برجای گذاشت.

سادیر جباروف و امامعلی رحمان روسای جمهور قرقیزستان و تاجیکستان روز جمعه در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای در ازبکستان با یکدیگر دیدار کردند.

بر اساس بیانیه‌ای در وب‌سایت جباروف، دو رهبر در مورد وضعیت مرزی گفت وگو و توافق کردند که مقام‌های مربوطه را برای عقب‌نشینی نیروها و توقف درگیری‌ها موظف کنند.

جباروف روز شنبه در بیانیه‌ای گفت: «مساله مرزهای مورد مناقشه همیشه با درگیری و تلفات همراه بوده است اما ما حتی یک متر از زمین خود را که از اجدادمان به ارث برده‌ایم به کسی نخواهیم داد. ما قاطعانه از منافع ملی مان دفاع خواهیم کرد.»

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها