انتقاد شدید باکو از سخنان مداخله جویانه پلوسی

انتقاد شدید باکو از سخنان مداخله جویانه پلوسی
يکشنبه 27 شهريور 1401 - 20:06

جمهوری آذربایجان روز یکشنبه سخنان مداخله جویانه و جانبدارانه نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا که باکو را به آغاز درگیری ها با ارمنستان متهم کرده بود، بی اساس، ناعادلانه و لطمه زننده جدی به تلاش های صلح میان این دو جمهوری دانست.

العالم - آسیا

به نقل از خبرگزاری رویترز؛ وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان در بیانیه ای اعلان کرد: اتهام زنی های بی پایه و اساس و ناعادلانه پلوسی که سیاستمداری هوادار ایروان شناخته می شود، غیرقابل پذیرش است.

باکو این سخنان را آسیب زننده جدی به تلاش ها برای عادی سازی روابط ارمنستان و جمهوری آذربایجان، ارزیابی کرده است.

پلوسی روز یکشنبه در واکنش به درگیری نظامی اخیر ایروان و باکو، آنچه را که "حملات غیرقانونی جمهوری آذربایجان" خواند، محکوم کرد.

پلوسی که روز شنبه به عنوان بالاترین مقام آمریکایی که از زمان استقلال ارمنستان از اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱، به این جمهوری کوچک سفر کرده، در حالی وارد ارمنستان شد که درگیری‌های مرزی مرگبار چند روز گذشته میان این کشور با جمهوری آذربایجان تلاش‌ها برای میانجی‌گری صلح پایدار میان دو کشور را به خطر انداخت.

ارمنستان روز چهارشنبه ۱۴ سپتامبر (۲۳ شهریور) درباره خطر تبدیل شدن درگیری میان این کشور و جمهوری آذربایجان به یک جنگ تمام عیار هشدار داد و از قدرت‌های جهانی خواست که به وضعیت وخیمی که می‌تواند به یک جنگ بزرگ دیگر بین کشورهای شوروی سابق تبدیل شود، توجه کنند.

درگیری‌های مرزی میان ایروان و باکو در هفته گذشته بیش از ۲۰۰ کشته برجای گذاشت. طرفین در سال ۲۰۲۰ و در دهه ۱۹۹۰ بر سر منطقه مورد مناقشه قره باغ کوهستانی، منطقه ارامنه‌نشین جمهوری آذربایجان تجربه دو جنگ را داشتند.

تحلیلگران سفر نانسی پلوسی رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا به ارمنستان را «نمایشی» توصیف کرده و آن را عامل بی‌ثباتی بیشتر منطقه و با هدف کسب حمایت جمعیت ارامنه داخل آمریکا در آستانه انتخابات کنگره توصیف کردند و برخی معتقدند واشنگتن در صدد تشکیل جبهه جدیدی در قفقاز برای مقابله با مسکو است.

ایرنا

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها