اردوغان: باید برای خروج از بحران در اوکراین راه منطقی پیدا کنیم

اردوغان: باید برای خروج از بحران در اوکراین راه منطقی پیدا کنیم
سه شنبه 29 شهريور 1401 - 20:28

رئیس جمهور ترکیه امروز در ۷۷مین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در سخنانی اعلام کرد: باید برای خروج از بحران در اوکراین راه منطقی پیدا کنیم.

العالم - ترکیه

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه امروز سه شنبه در ۷۷مین نشست مجمع عمومی این سازمان در سخنانی اعلام کرد: آنچه درباره توافقنامه استانبول (پیرامون انتقال غلات از اوکراین) شاهد آن بودیم، نشان داد که مذاکره و گفتگو می تواند مؤثر باشد. ما در تلاش برای پایان جنگ در اوکراین هستیم. باید برای خروج از این بحران راه منطقی را پیدا کنیم.

رئیس جمهور ترکیه در ادامه گفت: شورای امنیت باید تأثیرگذارتر و کاربردی تر عمل کند. سیاست خارجی ما در همه جا مسالمت آمیز بوده است. همواره بر دست یابی به یک راه حل مسالمت آمیز بر اساس قطعنامه های سازمان ملل تأکید داریم.

وی در ادامه در خصوص جنگ در اوکراین اضافه کرد: من از سازمان‌ های بین‌ المللی و همه کشورها می‌ خواهم که صمیمانه از تلاش‌ های ترکیه برای برقراری صلح پایدار حمایت کنند. این توافق (توافق استانبول) که در حفظ عرضه غلات از اهمیت حیاتی برخوردار است، یکی از بزرگ ترین دستاوردهای سازمان ملل در سال‌ های اخیر است. ما تلاش های دیپلماتیک خستگی ناپذیری انجام داده و برای صادرات غلات به توافق استانبول رسیدیم. یک پنجم جمعیت جهان هنوز با گرسنگی و فقر مبارزه می کنند.

اردوغان افزود: ما به تلاش‌ های بی پایان خود برای پایان دادن به جنگی که در روزهای گذشته دوباره شعله‌ ور شده است، بر اساس تمامیت ارضی و استقلال اوکراین ادامه خواهیم داد. باید با هم یک راه‌ حل دیپلماتیک معقول، عادلانه و عملی پیدا کنیم که به هر دو طرف (روسیه و اوکراین) اجازه خروج شرافتمندانه از بحران را بدهد. جنگ در اوکراین هیچ پیروز نخواهد داشت.

«رجب طیب اردوغان» خاطر نشان کرد: سازمان ملل متحد باید بتواند راه حل هایی برای یک جهان عادلانه تر را ارائه دهد. شورای امنیت نیز باید در تلاش خود برای صلح و عدالت بهتر کار کند.

این مقام ترکیه خاطر نشان کرد: یونان پناهندگان را به زور و به طور غیرقانونی اخراج می کند ... ثبات باید در لیبی برقرار شود و ما از تلاش های سازمان ملل متحد در این چارچوب حمایت می کنیم. انتخابات عادلانه و معتبر باید در این کشور برگزار گردد.

رئیس جمهور ترکیه اضافه کرد: ما به دیپلماسی و گفتگو درباره برنامه هسته ای ایران نیاز داریم ... فعالیت های غیرقانونی در شهرک سازی ها (در اراضی اشغالی) را متوقف کنید. کمک به پناهندگان فلسطینی و آنروا بر عهده جامعه بین المللی است.

وی گفت: تا پایان از حقوق خود در دریای اژه و مدیترانه شرقی دفاع خواهیم کرد. از اتحادیه اروپا می خواهیم که بر تخلفات یونان چشم نبندد... می توان صلح بین (جمهوری) آذربایجان و ارمنستان را برقرار کرد.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها