بازتاب سخنرانی آیت الله رئیسی در رسانه‌های عرب زبان منطقه و جهان

بازتاب سخنرانی آیت الله رئیسی در رسانه‌های عرب زبان منطقه و جهان
چهارشنبه 30 شهريور 1401 - 22:44

رسانه‌های عرب زبان منطقه و جهان ضمن بازتاب سخنرانی آیت‌الله رئیسی در سازمان ملل متحد، ابتکار ایشان درخصوص بالا بردن عکس شهید سلیمانی و لزوم به عدالت سپردن عامل شهادت او را مورد توجه ویژه قرار دادند.

العالم_آمریکا

شبکه الجزیره قطر در پلترفرم های تصویری و مکتوب خود با پوشش لحظه ای و زنده سخنان آقای رئیسی ، بخش هایی از این سخنان از جمله در خصوص فعالیت های هسته ای ، به عدالت سپردن عاملان شهادت شهید سلیمانی و عمل کردن جمهوری اسلامی به تعهدات هسته ای خود را مورد توجه قرار داد .

بخش مکتوب الجزیره اینگونه تیتر زد "رئیس جمهور ایران از نیویورک: آمریکا توافق هسته‌ای را نابود کرد و ما می‌خواهیم ترامپ را به دست عدالت بسپاریم"

الجزیره اضافه کرد : ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران امروز چهارشنبه در نیویورک اعلام کرد که کشورش به دنبال دستیابی به سلاح هسته‌ای نیست و آمریکا را به نابودی توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ متهم و تاکید کرد که تهران در مذاکرات بازگشت به توافق جدی است.
این شبکه به نقل از آیت الله رئیسی اعلام کرد: ایران با حسن نیت توافق هسته‌ای را امضا کرد و بدون استثنا به تمام تعهدات خود عمل کرد اما آمریکا آن را زیر پا گذاشت.

روسیا الیوم نیز این جمله آیت‌الله رئیسی را برجسته کرد که "نظام جهانی موجود دیگر پشتیبانی نمی‌شود و نظام جدیدی در حال شکل گیری است".
روسیا الیوم نوشت: آیت الله رئیسی در سخنرانی خود در نشست مجمع عمومی سازمان ملل تاکید کرد که ما معیارهای دوگانه برخی کشورها را نمی‌پذیریم و از حقوق بشر و حقوق مستضعفان در جهان دفاع می‌کنیم.
این رسانه همچنین به نقل از رئیس جمهوری کشورمان آورده است: ایران به خاطر ثبات نظام، سیاست پیشرفت را در پیش گرفته است، ما دستاوردهای علمی زیادی داریم و دنیا به ایران قوی نیاز دارد، دستاوردهای زیادی در زمینه های فناوری، پزشکی و انرژی داریم، ما سیاست حسن همجواری و تعمیق روابط با کشورهای اطراف را در پیش گرفته‌ایم.

تارنمای المنار نیز با انتشار ویدئویی از سخنرانی آیت‌الله رئیسی بخش سخنان ایشان درباره شهادت سردار سلیمانی را برجسته کرد.
المنار گزارش داد: آقای ابراهیم رئیسی رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران در هفتاد و هفتمین اجلاس سران مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک سخنرانی کرد. آقای رئیسی طی سخنانی با بالا بردن تصویری از شهید قاسم سلیمانی تاکید کرد که حاج قاسم در مسیر تامین آزادی منطقه به شهادت رسیده است.
المنار همچنین نوشت: آقای رئیسی گفت کشورهایی هستند که به صورت گزینشی با تروریسم مبارزه می کنند و آمریکا با قربانی کردن منافع بسیاری از کشورها به دنبال دستیابی به منافع خود بوده و هست.

سایت النشره لبنان با تیتر " رئیسی تصویر سلیمانی در نیویورک را بالا برد" به نقل از آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی نوشت: امنیت منطقه‌ای باید از درون نشات بگیرد نه اینکه از بیرون تحمیل شود.
النشره نوشت: رئیس جمهوری ایران تاکید کردند که ایران با وجود تحریم‌ها به کشوری قدرتمند تبدیل شده و با دانش و توانمندی‌های خود توانسته‌ است مدرن‌ترین سامانه‌ها را برای دفاع از ملت خود بسازد.
النشره در ادامه به نقل از رئیسی گزارش داد: اختلافات گفت‌وگو حل و فصل می‌شوند نه با جنگ.

روزنامه القدس العربی نیز درباره سخنان رئیس جمهوری کشورمان اینگونه تیتر زد"رئیس جمهور ایران در سازمان ملل متحد تاکید کرد که تهران به دنبال دستیابی به سلاح هسته‌ای نیست."

این روزنامه در ادامه نوشت: ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران گفت که کشورش به دنبال دستیابی به سلاح اتمی نیست و وی همچنین خواستار تضمین‌هایی از آمریکا مبنی بر پایبندی به توافق هسته‌ای شد.

ارم نیوز نیز سخنان رئییس جمهوری کشورمان درباره توافق هسته‌ای را برجسته کرد.
ارم نیوز در این باره آورده است: ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران امروز چهارشنبه گفت که تهران هرگز به دنبال دستیابی به سلاح هسته‌ای نبوده و این مسئله در دکترین دفاعی ما وجود ندارد.
این رسانه همچنین به نقل از رئیسی نوشت: برخی قدرت‌ها از برنامه هسته‌ای ایران به عنوان دستاویزی برای تحت فشار قرار دادن کشورمان استفاده می‌کنند.
ارم نیوز همچنین نوشت: رئیس جمهور ایران در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد از طرف های توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ خواست به تعهدات خود عمل کرده و تضمیناتی در این زمینه ارائه دهند.

سخنرانی رئیس جمهوری کشورمان همچنین بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های عراق داشته است.
خبرگزاری المعلومه با انتشار بخشی از سخنرانی آیت الله رئیسی نوشت: ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران با بیان اینکه ما از عدالت در هر کجای دنیا که باشد دفاع می‌کنیم و نیاز مبرم به جهانی بهتر و عدالت وجود دارد، تاکید کرد که ما استانداردهای دوگانه برخی کشورها را رد می کنیم و برخی کشورها می‌خواهند با هزینه دیگران به منافع خود دست یابند.
این رسانه در ادامه آورده است: رئیس جمهور ایران با نشان دادن تصویری از قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس که اوایل سال ۲۰۲۰ توسط نیروهای آمریکایی به شهادت رسید، تاکید کرد: دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا سند جنایت وحشیانه و غیرقانونی علیه قاسم سلیمانی را امضا کرد.

در همین ارتباط برخی رسانه های واکنش یک نماینده مجلس عراق به سخنان اقای رئیسی را بازتاب دادند.

عضو فراکسیون الصادقون پارلمان عراق با طعنه به نخست وزیر این کشور، به بالا بردن تصویر سردار شهید سلیمانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد از سوی رئیس جمهوری ایران واکنش نشان داد.

احمد الموسوی در صفحه توئیتر خود نوشت: رئیس جمهوری ایران تصویر شهید سلیمانی را در سازمان ملل متحد بالابرد.

وی افزود: آیا مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق نیز همین کار را خواهد کرد و تصویر شهید عراقی ابومهدی المهندس را بالا خواهد برد؟ یا اینکه تسلیم پذیری نظری دیگر دارد؟

سخنان رئیس جمهوری کشورمان در سایر رسانه های عرب زبان از جمله اسکای نیوز ، میدل ایست نیوز ، روزنامه ها و خبرگزاری های کشورهای عربی منطقه بازتاب یافت .

ایرنا

پربیننده ترین خبرها