سازمان ملل رفراندوم‌های الحاق اراضی اوکراین را غیرقانونی دانست

سازمان ملل رفراندوم‌های الحاق اراضی اوکراین را غیرقانونی دانست
چهارشنبه 6 مهر 1401 - 10:52

معاون دبیرکل سازمان ملل در امور سیاسی و تثبیت صلح گفت: رفراندوم‌های تحت حمایت روسیه در اراضی اشغالی اوکراین بیان عینی اراده مردمی یا امری قانونی تحت قوانین بین‌المللی نیست.

العالم - آمریکا

به گزارش خبرگزاری آناتولی، خانم رزمری دی‌کارلو، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور سیاسی و تثبیت صلح سه‌شنبه در شورای امنیت گفت: اقدامات یک‌جانبه با هدف مشروعیت بخشیدن به تلاش برای دستیابی به قلمروی کشوری از سوی کشوری دیگر از طریق زور، در حالی که ادعا شود به نمایندگی از اراده مردم است، نمی‌تواند در چارچوب قوانین بین‌المللی قانونی تلقی شود.

رسانه دولتی روسیه گزارش داد که ۹۸ درصد رای‌دهندگان پس از برگزاری رفراندوم‌هایی در خرسون، زاپوریژیا، دونتسک و لوهانسک واقع در مناطق جنوبی و شرقی اوکراین، به پیوستن به روسیه رای مثبت دادند.

رزمری دی‌کارلو گفت که سازمان ملل به طور کامل به حاکمیت، وحدت، استقلال و تمامیت ارضی اوکراین متعهد است و از روسیه خواست که طبق قوانین بین‌المللی به قوانین اوکراین در سرزمین‌هایی که تحت کنترل گرفته احترام بگذارد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین به شورای امنیت ۱۵ عضوی گفت که همه‌پرسی روسیه "تلاشی برای سرقت سرزمین و محو هنجارهای حقوق بین‌الملل است" و خواستار انزوای کامل روسیه شد.

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها