سردار تنگسیری خبر داد:

ساخت شناور شهید باقری با امکان پرواز و فرود ۶۰ فروند پهپاد روی عرشه

ساخت شناور شهید باقری با امکان پرواز و فرود ۶۰ فروند پهپاد روی عرشه
شنبه 30 مهر 1401 - 12:04

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران با اشاره به اتمام ساخت شناور شهید باقری در آینده گفت: ۶۰ فروند پهپاد می‌تواند از روی عرشه شناور شهید باقری پرواز کرده و بر روی باند پروازی آن فرود بیایند.

العالم ـ ایران ـ سیاسی

به گزارش روز شنبه سپاه نیوز، سردار دریادار پاسدار تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران در گفت‌وگویی درباره اقدامات این نیرو برای تأمین امنیت کشورمان اظهار داشت: آمریکایی‌ها در برابر کار‌هایی که انجام می‌دهیم، ضد آن را انجام می‌دهند؛ لذا ما هم باید تجهیزات جدیدی از جمله حمله از فاصله دور آن هم با دقت بالاتر، افزایش سرعت و رادارگریزی بیشتر را به کار بگیریم.

وی افزود: بر همین اساس، شناور‌هایی که بعد از دفاع مقدس ساختیم، مانند شناور کلاس ذوالفقار، موشک‌های دریایی بر روی آن‌ها نصب کردیم و سرعت‌شان را هم افزایش دادیم؛ یعنی از ۵۵ نات به ۷۵ نات و سپس به ۹۰ نات رساندیم و سعی می‌کنیم که در آینده سرعت این شناور‌ها را از ۹۰ نات هم افزایش دهیم؛ این‌ در حالی است که سرعت سریع‌ترین شناور‌های دریایی آمریکا در این کلاس، ۳۵ نات است.

فرمانده نیروی دریایی سپاه بیان کرد: نیروی دریایی سپاه با استفاده از قایق‌های تندرو در مدت یک سال و نیم درگیری مستقیم با آمریکایی‌ها توانست بیش از ۵۲ نفر تلفات از آن‌ها بگیرد و در مقابل، ما ۹ شهید دادیم؛ همچنین در این مدت ما چهار قایق را از دست دادیم، ولی آمریکایی‌ها سه فروند ناو شامل ناوهای ساموئل رابرت، سی اور سی تی و سانگاری و نیز دو فروند بالگرد را از دست دادند.

فرمانده نیروی دریایی سپاه همچنین به ساخت شناورهای جدید نیز اشاره و عنوان کرد: شناور شهید باقری که در آینده ساخت آن به اتمام می‌رسد، علاوه بر داشتن یک ناوگروه در داخل خود، باند پرواز هم دارد که پهپاد می‌تواند از روی آن حرکت کرده و به پرواز درآید و در بازگشت هم می‌تواند بر روی آن بنشیند.

وی افزود: مشخصات شناور شهید باقری عبارت است از؛ طول ۲۴۰ متر با ارتفاع ۲۱ متر، مجهز به بالگرد، موشک و پهپاد. متخصصان نیروی دریایی سپاه در فرآیند ساخت این شناور به گونه‌ای آن را طراحی کرده و می‌سازند که یک باند پروازی با گنجایش 60 فروند پهپاد بر روی عرشه آن در حال ساخت است.

سردار تنگسیری خاطرنشان کرد: مأموریت اصلی نیروی دریایی سپاه در خلیج فارس است؛ اما در خارج از مدار تعیین شده برای مأموریت‌های نیروی دریایی ارتش در دریای عمان، با این نیرو همراه و هماهنگ هستیم؛ برای اینکه مسیر را برای عبور کشتی‌های کشورمان عادی و امن کنیم؛ البته سپاه به دنبال ساخت شناور‌های بزرگ نیست و آنچه را با ساخت شناور‌های شهیدان «سلیمانی»، «مهدوی» و «باقری» دنبال می‌کند، استفاده از این نوع شناور‌ها به‌عنوان پایگاه‌های سیار قایق‌های کلاس «عاشورا» است.

پربیننده ترین خبرها