آنکارا: ارتقای سطح روابط با سوریه از اطلاعاتی به دیپلماتیک قابل ارزیابی است

آنکارا: ارتقای سطح روابط با سوریه از اطلاعاتی به دیپلماتیک قابل ارزیابی است
سه شنبه 17 آبان 1401 - 20:57

به دنبال لحن آشتی جویانه آنکارا در قبال دمشق طی چند ماه اخیر، وزیر خارجه ترکیه در تازه‌ترین اظهار نظر در این باره ارتقای روابط میان دو طرف به روابط دیپلماتیک را قابل ارزیابی خواند.

العالم - ترکیه

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه امروز در جریان نشست دولت کشورش گفت: در حال حاضر هیچ برنامه‌ای برای ارتباط با سوریه وجود ندارد، اما تماس بین سرویس‌های اطلاعاتی دو کشور همچنان ادامه دارد.

وی اظهار داشت: ترکیه می‌تواند ارتقای روابط با سوریه را از سطح اطلاعاتی به دیپلماتیک در صورت مساعد بودن شرایط ارزیابی کند.

این اظهارات پس از آن بیان شد که "دوغو پرینچک" رهبر حزب وطن ترکیه امروز (سه شنبه ) اعلام کرد که توسط بشار اسد رئیس جمهوری سوریه برای سفر به این کشور دعوت شده است.

وی درباره موعد این سفر گفت که طی ماه جاری میلادی و یا ماه آینده به سوریه می‌رود.

پرینچک در ادامه ملت سوریه را برادر خود خواند و گفت که با بشار اسد درباره موضوعات تروریسم و برقراری صلح و امنیت رایزنی خواهد کرد.

اوزغور بورصلی دبیرکل حزب وطن ترکیه نیز در اواسط ماه اوت اعلام کرد که رئیس حزب الوطن ترکیه در رأس هیئتی بلندپایه از شخصیت های مهم این حزب، برای دیدار با بشار اسد رئیس جمهور سوریه به دمشق خواهد رفت.

رسانه های بین المللی در ماههای اخیر از آمادگی ترکیه برای آب کردن یخ روابط با سوریه و دیدار با مقامات سیاسی سوریه خبر داده اند، اخباری که باید دید آنکارا با چه هدفی اقدام به این کار خواهد کرد و آیا این که ترکیه واقعا به دنبال اصلاح شیوه عملکردی خود در سوریه است، یا خیر؟

اردوغان چندی پیش و در پایان مشارکت خود در نشست سران " شورای سیاسی اروپا " در پراگ (پایتخت چک)، طی یک نشست مطبوعاتی آمادگی خود را برای دیدار با "بشار اسد" رئیس جمهور سوریه اعلام کرد، موضوعی که می تواند در صورت تغییر نگرش آنکارا درباره سوریه، بسیار خوب ارزیابی شود.

رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد که "اگر زمان مناسب دیدارش با بشار اسد رئیس جمهور سوریه، برسد، (این دیدار) امکان پذیر است. " وی در عین حال گفت که هم اکنون عملا گفت وگوها در سطح پایین تری میان دو طرف جریان دارد.

این اظهار نظر اردوغان پس از آن بیان شد که روزنامه حریت ترکیه از اعلام تمایل اردوغان برای دیدار با اسد در صورت شرکت در اجلاس سران شانگهای خبر داده بود.

بنابر اخبار منتشره، تاکنون چند دیدار میان مقامات امنیتی ترکیه و سوریه انجام شده تا زمینه ساز دیدار مقامات سیاسی دو طرف باشد.

خبرگزاری رویترز در تاریخ ۲۴ شهریور گذشته به نقل از چهار منبع که نام شان را ذکر نکرد، گزارش داد که «هاکان ویدان» رئیس سازمان اطلاعات ملی ترکیه و «علی مملوک» رئیس اطلاعات سوریه یک هفته قبل از این تاریخ در دمشق دیدار کردند.

پیش تر نیز خبرگزاری اسپوتنیک روسیه به نقل از منابعی گزارش داده بود که رئیس دستگاه اطلاعات ترکیه و رئیس دفتر امنیت ملی سوریه زیر نظر روسیه در مسکو با یکدیگر دیدار کرده‌اند؛ امری که منابع ترکیه‌ای آن را طبیعی و در راستای امکان ترمیم روابط دو طرف توصیف کرده بودند.

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها