نیویورک تایمز صحت ویدئوی قتل اسرای روس را تایید کرد+فیلم

نیویورک تایمز صحت ویدئوی قتل اسرای روس را تایید کرد+فیلم
دوشنبه 30 آبان 1401 - 15:24

روزنامه آمریکایی صحت تصاویر دلخراشی که هفته گذشته از اعدام بیش از ۱۰ اسیر جنگی روس توسط طرف اوکراینی منتشر شد را تایید کرد.

العالم - آمریکا

روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» می‌گوید صحت ویدئوهایی که هفته گذشته در فضای مجازی منتشر شد که گفته می‌شد اعدام سربازهای اسیر روس به دست نیروهای اوکراینی را نشان می‌دهد، تایید کرده است. طبق این گزارش، به نظر می‌رسد این افراد به ضرب گلوله از فاصله نزدیک کشته شده‌اند.

به گزارش شبکه روسی «راشا تودی»، این روزنامه یکشنبه گزارش داد وقایعی که در کلیپ‌ها نشان داده شده اواسط نوامبر در روستای Makeyevka رخ داده است. روزنامه آمریکایی با این توضیح که آنچه واقعاً بر این سربازان گذشته، یک راز باقی مانده، نوشت: ویدئوها ... که صحت آن‌ها توسط نیویورک تایمز تایید شده، دیدی نادر به یک لحظه وحشتناک در بین بسیاری (از لحظات) در جنگ است، اما نشان نمی‌دهد چطور و چرا سربازان روس کشته شدند.

طبق این گزارش، «قضاوت بر اساس فیلم نشان می‌دهد دستکم ۱۱ روس ... به نظر می‌رسد بعد از آن که یکی از همرزمان آن‌ها ناگهان به روی سربازان اوکراینی که در نزدیکی ایستاده‌اند، آتش می‌گشاید، از فاصله نزدیک هدف گلوله قرار گرفته و کشته می‌شوند».

نیویورک تایمز در ادامه به نقل از مشاور پزشکی در سازمان «پزشکان برای حقوق بشر» می‌افزاید «کشتن یا زخمی کردن یک جنگجو که سلاحش را زمین گذاشته یا دیگر ابزار دفاعی ندارد و به اختیار تسلیم شده، نقض قوانین بین‌المللی جنگ است».

وی در خصوص سربازان روس که در این ویدئو دیده می‌شوند، گفت: به نظر می‌رسد اغلب آن‌ها از ناحیه سر هدف اصابت گلوله قرار گرفته‌اند. دریای خون وجود دارد. این نشان می‌دهد آنجا مرده رها شده‌اند. به نظر می‌رسد تلاشی برای بلند کردن و کمک کردن به آن‌ها انجام نشده است.

روسیه این تصاویر را دلیلی بر قتل عمد و روشمند سربازانش توسط اوکراین خوانده است. سازمان ملل هم خواستار تحقیق درباره این ویدئوها شده و کی‌یف گفته تحقیقاتی انجام خواهد داد.

دلخراش

هشدار: تصاویر دلخراش است

پیش‌تر، فرهان حق سخنگوی سازمان ملل گفت این نهاد خواستار تحقیقات کامل درباره همه موارد نقض حقوق بشر گزارش شده در خصوص اعدام وحشیانه بیش از ۱۰ اسیر جنگی روس توسط طرف اوکراینی است. وی جمعه گفت: ما خوستار آن شده‌ایم که همه موارد نقض حقوق بشر توسط همه طرف‌های درگیری به طور کامل مورد تحقیق و پاسخگویی قرار بگیرد.

به نوشته اسپوتنیک، پیش از آن وزارت دفاع روسیه گفت که «ارتش اوکراین عمداً بیش از ۱۰ سرباز روسی اسیر را کشته و از نزدیک به سر آن‌ها شلیک کرده است؛ جنایتی که کسی نمی‌تواند استثنای غم‌انگیز جلوه دهد». وزارت دفاع روسیه در ادامه گفت که ویدئوی جدید منتشر شده از کشتار جمعی اسرای غیرمسلح روسی توسط سربازان اوکراینی ماهیت وحشی رژیم فعلی کی‌یف تحت رهبری زلنسکی و کسانی که از آن محافظت و حمایت می‌کنند را تایید می‌کند.

کمیته تحقیقات روسیه جمعه تحقیقاتی جنایی را درباره اعدام اسرای روس توسط ارتش اوکراین آغاز کرد. این کمیته اعلام کرد بازرسان ارتش روسیه همچنین اقداماتی را برای شناسایی افرادی که فیلم اعدام را ضبط کردند، انجام خواهند داد.

پیش‌تر، کمیسیون ناظر حقوق بشر سازمان ملل متحد دستکم دو جنایت جنگی ارتش اوکراین در بحبوحه درگیری با ارتش روسیه را ثبت کرد. بر اساس این گزارش، دو مورد مستند شده این کمیسیون نشان می‌دهد که نیروهای مسلح اوکراین به اسرای روس شلیک، آن‌ها را مجروح و شکنجه کرده‌اند. هر دو مورد این جنایات جنگی در اوایل درگیری بین روسیه و اوکراین رخ داد.

فارس

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها