آمریکا، روسیه و چین را به کمک به آزمایش‌های کره شمالی متهم کرد 

آمریکا، روسیه و چین را به کمک به آزمایش‌های کره شمالی متهم کرد 
دوشنبه 30 آبان 1401 - 23:06

 سفیر و نماینده آمریکا در سازمان ملل، در واکنش به آزمایش های موشکی کره شمالی، روسیه و چین را متهم به کمک به این کشور کرد.

العالم ـ آسیا

لیندا توماس گرینفیلد سفیر و نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل روز دوشنبه به وقت محلی در نشست شورای امنیت درباره کره شمالی از تعداد بی سابقه آزمایش های موشکی کره شمالی با "بی اعتنایی کامل" به مردم منطقه و قطعنامه های شورای امنیت انتقاد کرد.

سفیر آمریکا در سازمان ملل در سخنانی گفت که در سال جاری، کره شمالی ۶۳ بار قطعنامه های شورای امنیت را نقض کرده و سعی در تضعیف رژیم منع اشاعه داشته داشته است.

نماینده آمریکا در سازمان ملل با بیان اینکه کره شمالی چند موشک دیگر باید پرتاب کند تا به عنوان یک شورای واحد پاسخ دهیم، گفت شورای امنیت باید اظهارات دبیرکل سازمان ملل را تقویت کند.

سفیر آمریکا دو عضو شورای امنیت را به مسدودسازی و کمک به آزمایش‌های کره شمالی متهم و ادعا کرد دو عضو شورا که دارای حق وتو هستند، کره شمالی را جسور کرده و به این کشور اجازه داده اند بی پروا این آزمایش های موشکی را انجام دهد که جان مردم ژاپن را به خطر انداخته و تنش ها را در منطقه افزایش می دهد.

وی مدعی شد زمانی که اعضای سازمان ملل به مساله سوء استفاده از حق وتو اشاره می کنند، این یکی از موارد اصلی است که آنها در ذهن دارند.

گرینفیلد خواستار محکومیت کره شمالی از سوی همه اعضای شورای امنیت شد و ادعا کرد ایالات متحده آمریکا متعهد به رویکرد دیپلماتیک است.

سفیر واشنگتن در سازمان ملل با بیان این ادعا که ایالات متحده آماده دیدار بدون پیش شرط با کره شمالی است، خواستار ورود پیونگ یانگ به دیپلماسی جدی و پایدار شد .

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل ۲۷ آبان ماه جاری در پی آزمایش های موشکی کره شمالی خواستار خودداری پیونگ یانگ از انجام اقدامات تحریک آمیز و پایبندی به تعهدات بین المللی شد.

دبیرکل سازمان ملل متحد آزمایش یک موشک بالستیک دیگر با برد قاره پیما از سوی کره شمالی را به شدت محکوم کرد و گفت که بار دیگر از کره شمالی می‌خواهد تا فوری از انجام هرگونه اقدام تحریک‌آمیز بیشتر خودداری کند.

گوترش همچنین از کره شمالی خواست به طور کامل به تعهدات بین‌المللی خود بر اساس همه قطعنامه‌های مربوطه شورای امنیت پایبند باشد و گام‌های فوری برای از سرگیری گفتگوها که منجر به صلح پایدار و خلع سلاح اتمی کامل و قابل راستی آزمایی شبه جزیره کره می شود، بردارد.

وزیر خارجه کره شمالی روز دوشنبه در بیانیه ای آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل را بازیچه دست آمریکا توصیف کرد.

به گزارش آساهی شیمبون، چوی سون هوئی ضمن انتقاد از گوترش که به تازگی اقدام کره شمالی در انجام آزمایش‌های موشکی بالستیکی بین قاره‌ای را محکوم کرده بود، وی را به همدستی با واشنگتن متهم کرد و افزود: گوترشبازیچه دست آمریکا است.

وزیر خارجه کره شمالی خاطرنشان کرد ماموریت اصلی سازمان ملل این است که در رابطه با همه مسائل، خود را بی طرفی نشان دهد. وی همچنین از اینکه دبیرکل سازمان ملل یک موضع نادرست درباره پیونگ یانگ اتخاذ کرده است، ابراز تاسف کرد.

به گزارش ایرنا، ارتش کره جنوبی بامداد جمعه ( ۲۷ آبان ماه) اعلام کرد کره شمالی بار دیگر یک موشک بالستیک پرتاب کرده است.

این دومین موشک بالستیک ارتش کره شمالی است که تنها در ۲۴ ساعت گذشته شلیک می شود. کره جنوبی جزییات بیشتری از این شلیک جدید موشکی توسط پیونگ یانگ را منتشر نکرده است.

پربیننده ترین خبرها