جزئیات خنثی‌سازی عملیات جدید غارت نفت یمن از زبان سرتیپ یحیی سریع

جزئیات خنثی‌سازی عملیات جدید غارت نفت یمن از زبان سرتیپ یحیی سریع
سه شنبه 1 آذر 1401 - 01:22

سخنگوی نیروهای مسلح یمن خبر داد که یک نفتکش خارجی که قصد داشت از مناطق تحت اشغال ائتلاف سعودی، نفت غارت کند، مجبور به عقب‌نشینی شده است.

العالم-یمن

یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح یمن شامگاه امروز دوشنبه، جزئیات عملیات جدید نیروهای این کشور علیه متجاوزان سعودی-اماراتی را شرح داد.

شبکه خبری المیادین به نقل از سریع گزارش داد، نیروهای مسلح یمن یک نفتکش را که قصد داشت به بندر الضبه نزدیک شود، مجبور کردند از این بندر خارج شود.این بندر تحت اشغال مزدوران ائتلاف متجاوز سعودی-اماراتی قرار دارد.

وی ادامه داد: این نفتکش مأموریت داشت مقادیر زیادی نفت [یمن] را غارت کند و [در ابتدا] هیچ توجهی به هشدارهای نیروهای مسلح نداشت. دشمن هم قصد داشت اقداماتی انجام دهد که نیروهای مسلح آن را رصد کرد و به صورت مناسب پاسخ داد.

سخنگوی نیروهای مسلح یمن در پایان تأکید کرد، نیروهای مسلح یمن به حمایت از منابع ملی و حاکمیتی خود ادامه خواهند داد تا درآمدهای یمن، در خدمت مردم این کشور و پرداخت حقوق همه کارمندان در سراسر این کشور شود.

منابع خبری بعد از ظهر امروز از وقوع انفجار در بندر الضبه واقع در شرق شهر مکلا مرکز استان حضرموت (شرق یمن) خبر دادند. منابع محلی خبر دادند که یک پهپاد بندر الضبه را هدف قرار داده است. این حمله فقط چند ساعت قبل از ورود یک نفتکش خارجی صورت گرفته است.

این منابع با بیان اینکه تلاش دیگری برای غارت نفت یمن توسط آمریکا ناکام ماند، ادامه داد، این نفتکش قصد داشته است محموله دو میلیون بشکه‌ای حامل نفت خام را پس از غارت از این بندر، به بازارهای اروپایی انتقال دهد.

این برای دومین بار بود که به بندر الضبه حمله شد. البته این بار سامانه پدافندی آمریکا به بهانه حمایت از بندرها و سازه‌های نفتی تحت اشغال ائتلاف سعودی مستقر شده بود و این حملات، ضربه محکمی به دولت خودخوانده وابسته به ریاض است.

این حملات نشانگر افزایش توانمندی هوایی یمن بوده و نشان می‌دهد که دیگر غارت نفت یمن امکان پذیر نیست. البته آمریکا به شرکتهای خارجی اطمینان داده بود که از آنان در سواحل یمن حمایت خواهد کرد، ولی با چنین حملاتی این ادعا زیر سؤال رفته است.

مهر ماه گذشته نیز حملات مشابهی به این بندر اشغالی صورت گرفته بود. یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح یمن از این حمله تحت عنوان «حمله هشدارآمیز ساده‌ای» یاد کرد و گفت که هدف این بوده است تا یک نفتکش نتواند نفت خام یمن را از طریق بندرگاه الضبه به یغما ببرد.

سریع با بیان اینکه یمن قادر است عملیاتهای هشدارآمیزی را برای دفاع از ملت و حمایت از منابع خود انجام دهد، تأکید کرد: بار دیگر به همه شرکتهای هشدار می‌دهیم، از تصمیمات صنعاء اطاعت کنند و از هر گونه تلاشی برای غارت منابع یمن دوری کنند».

استان حضرموت، بزرگترین تولیدکننده نفت در یمن است و مزدوران سعودی-اماراتی-آمریکایی بارها برای غارت نفت این کشور در مناطق تحت اشغال خود، به جان هم افتاده‌اند. وزارت نفت دولت نجات ملی یمن چندی پیش خبر داد که ائتلاف سعودی حدود ۱۰ میلیارد دلار از منابع نفتی یمن را به یغما برده است.

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها