رئیس جمهور صربستان: کوزوو و منطقه متوهیا در آستانه درگیری هستند

رئیس جمهور صربستان: کوزوو و منطقه متوهیا در آستانه درگیری هستند
سه شنبه 1 آذر 1401 - 04:25

الکساندر ووچیچ رئیس جمهور صربستان روز دوشنبه اعلام کرد، وضعیت کوزوو و متوهیا پس از شکست مذاکرات بروکسل دشوار و در آستانه درگیری است.

العالم-اروپا

وچیچ که سخنانش در تلویزیون ملی آر تی اس پخش شد ، افزود: من از جامعه غربی می‌خواهم که از نفوذ خود استفاده و سعی کند بر پریشتینا تأثیر بگذارد و به ما در حفظ صلح کمک کند

وی ادامه داد: صربستان متعهد به صلح خواهد بود، به مردم در کوزوو و متوهیا خواهم گفت که ما هر کاری را برای حفظ امنیت آنها انجام خواهیم داد. اگر کسی فکر می کند که می تواند مردم ما را اخراج کند و بکشد، با جدیت تمام تکرار می کنم: ما با مردم صرب خود خواهیم بود و آنها را ترک نخواهیم کرد.

ووچیچ ادامه داد: ما از صلح و ثبات محافظت خواهیم کرد، اما مردم صربستان باید بدانند که کشورشان و قوانین بین المللی پشت سر آنهاست

وی گفت که مذاکرات بین بلگراد و پریشتینا برای یافتن راه حلی درباره اختلافات هیچ نتیجه ای نداشته است.

همچنین جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: رهبران صربستان و کوزوو در مذاکرات اضطراری در بروکسل به راه حلی برای اختلاف دست پیدا نکردند.

بورل دوشنبه شب در بیانیه ای اعلام کرد: پس از ساعت‌ها بحث از ساعت هشت صبح روز دوشنبه دو طرف بر سر راه‌حل به توافق نرسیدند.

وی در ادامه افزود: من فکر می کنم که مسئولیت مهمی در قبال شکست یا مذاکرات امروز و هر تشدید و خشونتی که ممکن است در میدان در روزهای آینده رخ دهد، وجود دارد.

بعد از تصمیم دولت کوزوو برای صدور پلاک‌های جدید خودرو صرب‌های مقیم این کشور تنش‌ها بین دو کشور بالا گرفته است.

ماموران پلیس، قاضی ها، دادستان ها و دیگر کارکنان دولت در ماه جاری (نوامبر) در پی دستور دولت پریشتینا در مورد لزوم تعویض پلاک های خودروهای صرب های محلی صادر شده در نهادهای محلی وابسته به صربستان، با پلاک های صادر شده در کوزوو، کارهایشان را ترک کرده اند.

این اختلاف و منازعه با پیشینه نزدیک به ۲ ساله بر سر پلاک خودروها، تنش ها میان صربستان و کوزوو را افزایش داده که تا پیش از اعلام استقلال در ۲۰۰۸ استانی در صربستان بود. شمال کوزوو از آن پس به مرکز تجمع اقلیت صرب با حمایت بلگراد پایتخت صربستان تبدیل شده است.

ايرنا

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها