انتصاب فرمانده جدید ارتش پاکستان در بحبوحه تنش‌های سیاسی و راهپیمایی مخالفان

انتصاب فرمانده جدید ارتش پاکستان در بحبوحه تنش‌های سیاسی و راهپیمایی مخالفان
پنج‌شنبه 3 آذر 1401 - 12:48

فرمانده جدید ارتش پاکستان به عنوان یکی از شاخه‌های قدرت این کشور درحالی معرفی می‌شود که این انتصاب به یکی از جنجالی ترین مسائل در اوضاع سیاسی از قبل متشنج پاکستان تبدیل شده و همزمان با تداوم راهپیمایی بزرگ مخالفان دولت صورت می‌گیرد.

العالم ـ آسیا

شهباز شریف، نخست‌وزیر پاکستان، «عاصم منیر»، ژنرال سه ستاره ارتش این کشور را به جای قمر جاوید باجوا، به عنوان رئیس جدید ارتش پاکستان تعیین کرد.

عاصم منیر از فرماندهان ارشد ارتش پاکستان است و در گذشته رئیس آی‌اس‌آی، سازمان استخبارات ارتش بوده است.

معرفی هفدهمین فرمانده کل ارتش پاکستان زیر سایه تداوم هیاهوی سیاسی در داخل و اصرار مخالفان دولت به رهبری «عمران‌خان» نخست وزیر برکنار شده بر استعفای دولت فعلی پاکستان و اعلام تاریخ فوری برای انتخاباتی زودهنگام انجام شده است.کابینه دولت پاکستان امروز طی جلسه‌ای و بنا به پیشنهاد (قطعی) نخست وزیر، سپهبد «سید عاصم منیر» را ضمن ارتقا به درجه ژنرال (ارتشبد) رسما به عنوان هفدهمین فرمانده ارتش پاکستان معرفی کرد. فرمانده جدید ارتش پاکستان پیش تر ریاست سازمان اطلاعات ارتش (آی اس آی) را برعهده داشته و در برخی از پست‌های کلیدی نیز خدمت کرده است.

این انتصاب قرار است از سوی رئیس جمهوری پاکستان تایید شود. ارجاع نام فرمانده جدید ارتش پاکستان به رئیس جمهور برای تایید انتصاب آن ماهیت تشریفاتی دارد و انتخاب شخص مورد نظر برای فرماندهی ارتش و معرفی آن تحت اختیار کامل نخست وزیر دولت است.

ژنرال 'قمر جاوید باجوا' در روزهای آینده و پس از پایان دوره ۶ ساله فرماندهی ارتش را به شخص جدید تحویل می دهد .

وی که قرار است تا روزهای آینده پس از ۴۶ سال خدمت در ارتش از مقام فرماندهی بازنشسته شود، روز گذشته طی مراسمی با اشاره تلویحی به کمپین ضدارتش جناح مخالف دولت، از رویکرد برخی نیروهای سیاسی پاکستان انتقاد کرد و همزمان گفت که نیروهای مسلح دیگر هیچ مداخله‌ای در امور سیاسی کشور نخواهند داشت و ارتش نیز متقابلا از احزاب انتظار دارد که رویه و نگاه خود را تغییر داده به فکر منافع پاکستان و غلبه بر بحران خطرناک اقتصادی کشور باشند.

همچنین نخست وزیر پاکستان در حکم جداگانه‌ای، ژنرال 'ساحر شمشاد میراز' را به ریاست کمیته ستاد مشترک نیروهای مسلح منصوب کرد. شمشاد میرزا قرار است جانشین 'ندیم رضا' رئیس فعلی این ستاد شود.

ژنرال قمرجاوید باجوا در شرایطی پست فرماندهی را به ژنرال جدید تحویل می دهد که طی سال‌های اخیر به ویژه پس از تمدید ۳ ساله مدت خدمت خود در نوامبر ۲۰۱۹، با تحولات بسیاری در داخل و خارج مواجه بود به ویژه اینکه موضع گیری های بی سابقه جناح مخالف از جمله عمران‌خان علیه تشکیلات قدرتمند نظامی پاکستان اختلافات میان طرفین را تشدید کرد تا جایی که انتصاب فرمانده جدید ارتش طی ماه‌های اخیر به یک موضوع جنجالی بین سیاسیون و رهبران نظامی این کشور تبدیل شد.

بسیاری از صاحب‌نظران و یا مخالفان دولت در پاکستان معتقد بودند که دوره فرماندهی ژنرال باجوا برای سومین بار تمدید می‌شود اما وی شخصا مخالف ادامه حضورش در سمت فرماندهی ارتش بود و از مدت ها پیش اعلام کرده بود که قصد ماندن در این سمت را ندارد.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها