ابتکار شهروند انگلیسی در حمایت از فلسطین در قلب لندن

ابتکار شهروند انگلیسی در حمایت از فلسطین در قلب لندن
شنبه 5 آذر 1401 - 18:08

یک شهروند انگلیسی در اقدامی ابتکاری هر روز پرچم فلسطین را برای یادآوری مظلومیت مردم این کشور مقابل جنایات گسترده رژیم صهیونیستی، روبروی ساختمان‌های دولت انگلیس به اهتزاز در می‌آورد. 

العالم ـ اروپا

«سایمون» هر روز عصر با دوچرخه‌ای که پرچم یک متری فلسطین به عقب آن نصب شده، در خیابان وایت‌هال مقابل کوچه داونینگ استریت که مقر دفتر نخست وزیری و وزیر دارایی انگلیس است، دور دور می‌کند.
کمی پایین‌تر کوچه کینگ چارلز، ساختمان وزارت امور خارجه انگلیس قرار دارد؛ جایی که حدود یک قرن پیش «آرتور جیمز بالفور» وزیر امورخارجه اسبق انگلیس با اعلام نظر مثبت لندن نقش بزرگی در تشکیل «اسرائیل» امروزی داشت.
سایمون با دوچرخه از کوچه کینگ چارلز و ساختمان وزارت امور خارجه انگلیس هم رد می‌شود تا ناظران جنایتی که دیپلمات این کشور در حق فلسطینیان صورت داد فراموش نکنند.
بالفور در دوم نوامبر سال ۱۹۱۷ در نامه‌ای خطاب به «والتر روتشیلد»، سیاستمدار یهودی‌تبار و عضو مجلس عوام از نظر مساعد دولت انگلیس برای تشکیل دولتی یهودی در سرزمین فلسطین سخن به‌ میان آورد.
در این نامه آمده است: «بسیار خوشبختم که از طرف حکومت اعلیحضرت پادشاه بریتانیا اعلامیه زیر را مبنی بر موافقت با خواست صهیونیست‌ها که به‌وسیله کابینه تصویب شده است به‌ اطلاعتان برسانم. حکومت اعلیحضرت تأسیس کانون ملی یهودیان را در فلسطین با نظر مساعد تلقی می‌کند و برای رسیدن به‌ این هدف مساعی حسنه خود را به‌کار خواهد برد، مشروط بر این‌که هیچ اقدامی که به‌حقوق مدنی و مذهبی اجتماعات غیریهودی در فلسطین و یا به‌ حقوق و موقعیت سیاسی یهودیان در کشورهای دیگر لطمه بزند، انجام نگیرد. مایه سپاسگذاری من خواهد بود که مفهوم این اعلامیه را به‌اطلاع اتحادیه صهیونیست‌ها برسانید»
بسیاری این نامه را که به بیانیه بالفور شهرت یافت سرآغاز تأسیس رژیم صهیونیستی می‌دانند.

سایمون در ادامه این حرکت ابتکاری راهی ساختمان پارلمان و وزارت کشور انگلیس که در امتداد خیابان وایتهال قرار دارند، می‌شود و هر روز چند دور، دور میدان پارلمان را می‌زند. او در این باره به خبرنگار ایرنا در لندن گفت که پرچم فلسطین را برای اجرای عدالت و حمایت از مردم فلسطین به اهتزار درمی‌آورد. این شهروند انگلیسی افزود تا زمانی که جنایات رژیم صهیونیستی و اشغال‌گری در فلسطین به پایان نرسد به اهتزاز پرچم فلسطین ادامه می‌دهد.
اعتراض‌ها در انگلیس به جنایات رژیم صهیونیستی طی ماه‌های اخیر بالا گرفته است. طرفداران فلسطین در شهر ساحلی برایتون بیشتر ایام تعطیلات پایان هفته را به تظاهرات در خیابان‌های شهر برای محکوم کردن جنایات رژیم صهیونیستی اختصاص می دهند.
به گزارش ایرنا، در لندن هم چندی پیش هواداران فلسطین وارد پارلمان انگلیس شده و در اقدامی نمادین به مجسمه «آرتور جیمز بالفور» رنگ قرمز پاشیده و فریاد آزادی فلسطین را سردادند.
گروه موسوم به «اقدام برای فلسطین» در صفحه توئیتری خود کلیپی را از این حرکت اعتراضی منتشر کرده و معترضی که به سمت بالفور رنگ می‌پاشید، گفت: ۱۰۵ سال است که فلسطینیان به خاطر این مرد رنج می‌کشند. او سرزمین فلسطینان را درحالی واگذار کرد که متعلق به او نبود.
معترض دیگری که پرچم فلسطین را در دست داشت نیز گفت: ما در قلب پارلمان جمع شده‌ایم تا اعتراض‌مان را به گوش نمایندگان و دولت برسانیم. او با بیان اینکه تندیس «بالفور» نماد جنایت انگلیس در فلسطین است، فریاد آزادی فلسطین سر داد.
در همین حال سفارت فلسطین در انگلیس با صدور بیانیه‌ای تاکید کرد که دولت لندن باید مسئولیت تاریخی خود را در قبال مردم فلسطین بپذیرد و برای احیای حقوق أن‌ها تلاش کند. در این بیانیه تصریح شده است: زمان استانداردهای دوگانه گذشته است.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها