حملات موشکی در مرز سوریه و عراق / بالگردها در منطقه به پرواز درآمدند

حملات موشکی در مرز سوریه و عراق / بالگردها در منطقه به پرواز درآمدند
دوشنبه 10 بهمن 1401 - 01:19

یک منبع امنیتی عراق گفت که در نوار مرزی بین القائم و بوکمال سوریه حملات موشکی صورت گرفته است.

العالم ـ عراق

این منبع امنیتی عراق شامگاه یکشنبه به پایگاه خبری بغداد الیوم خبر داد که صدای چندین انفجار در نزدیکی شهر القائم واقع در غرب استان الانبار (در مرز سوریه و عراق) شنیده شده است.

حملات پهپادیبنابر این گزارش، صداها ناشی از بمباران در نوار مرزی بین القائم و بوکمال سوریه بوده است. چندین موشک، تانکر یا مقرهایی را هدف قرار دادند. بالگردها نیز در حال پرواز بر فراز این منطقه هستند.

وی در عین حال خبر داد: هنوز اطلاعات دقیقی در این زمینه وجود ندارد؛ گذشته از اینکه مشخص نیست این بمباران در داخل خاک عراق سوریه گرفته است یا در بوکمال سوریه؛ زیرا بوکمال فقط سه کیلومتر با مرز [عراق] فاصله دارد».

کانال تلگرامی صابرین نیوز اما به نقل از یک منبع امنیتی خبر داد که این حملات با یک پهپاد صورت گرفته است؛ به نحوی که پهپاد مذکور، سه شلیک انجام داده است که شلیک نخست، اخطار بوده و شلیکهای دوم و سوم به سمت یک کامیون حامل مواد غذایی بوده است. این حمله، تلفات جانی در پی نداشته است.

خبرنگار العالم هم گزارش داد، چند پهپاد ناشناس، شش کامیون را که در نزدیکی روستای «الهری» در شرق بوکمال، پارک کرده بودند، هدف قرار دادند. این کامیونها پس از عبور از گیت مرزی عراق، مورد حمله قرار گرفتند.

حمله به کامیون‌های مواد غذایی در سوریه

برخی منابع خبری در لبنان گفته اند که در این حمله سه کامیون حامل مواد غذایی صادراتی ایران مانند برنج و آرد مورد هدف قرار گرفته است که بر خلاف ادعاها، این کامیون‌ها هیچ گونه سلاحی نداشته و به صورت رسمی از گذرگاه مرزی البوکمال وارد سوریه شده‌اند.

در همین ارتباط، در آبان ماه گذشته نیز دستکم چهار انفجار،در نزدیکی مرز میان عراق و سوریه رخ داد. «جبار المعموری» از رهبران کمیته هماهنگی شیعیان موسوم به «الاطار التنسیقی» (چارچوب هماهنگی)، در آن زمان گفته بود که یک محموله کمک‌های ایران برای رفع بحران انرژی لبنان در نزدیکی گذرگاه مرزی «القائم» مورد هدف قرار گرفته شده است.

به گفته وی، «سه پهپاد اسرائیلی محموله کمک‌های سوختی ایران به لبنان را در نزدیکی گذرگاه مرزی القائم در غرب عراق هدف قرار دادند که طبق اطلاعات به دست آمده، خسارت مالی و جانی به همراه داشته است».

المعموری خاطرنشان کرد، این اقدام در چارچوب سیاست تل‌آویو و متحدانش در گرسنه نگه داشتن ملت‌ها و قطع کمک‌ها برای پایان دادن به بحران انرژی در بیروت و سایر شهرهای لبنان صورت گرفته است.

برخی منابع رسانه‌ای عراقی نوشتند که ۲۲ تانکر سوخت قرار بود وارد سوریه شود اما پس از عبور ۸ تانکر از گذرگاه مرزی القائم و ورود به سوریه، در فاصله ۲۰۰ متری مرز و در داخل خاک سوریه هدف قرار گرفتند و به همین دلیل سایر تانکرها همچنان در خاک عراق باقی ماندند.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها