کنعانی خطاب به مقامات آمریکایی: به متجاوزان به شکل قاطع و پشیمان کننده پاسخ می‌دهیم

کنعانی خطاب به مقامات آمریکایی: به متجاوزان به شکل قاطع و پشیمان کننده پاسخ می‌دهیم
دوشنبه 10 بهمن 1401 - 20:59

سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به گزافه گویی بلینکن و مشاور شورای امنیت ملی آمریکا گفت: دولت آمریکا به خوبی واقف است که ایران هیچگونه تعرض و تجاوز به سرزمین و منافع خود را بر نمی‌تابد و به متجاوزان به شکل قاطع و پشیمان کننده پاسخ می‌دهد.

العالم - ایران

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امشب (دوشنبه) دهم بهمن ماه به اظهارات تهدیدآمیز آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا و نیز مشاور شورای امنیت ملی این کشور واکنش نشان داد و گفت: دولت آمریکا می‌بایست متوجه مسؤولیت‌های حقوقی و بین‌المللی ناشی از اظهارات تهدیدآمیز علیه جمهوری اسلامی ایران باشد و به پیامدهای سیاسی چنین اظهارات تحریک آمیزی بیشتر بیندیشد.

«آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه در مصاحبه با العربیه عنوان کرد: که «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا بر تصمیم خود در خصوص عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای تاکید دارد و اضافه کرد که تمامی گزینه‌ها برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای بر روی میز قرار دارد.

بلینکن همچنین گفت: «رزمایش‌های نظامی با اسرائیل، به ما اجازه می‌دهد که به صورت فعالی دفاع کنیم و پیام این رزمایش‌ها این است که ما آماده پاسخ به هرگونه تجاوز هستیم».

* دستیابی به سلاح هسته‌ای در دکترین امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران جایی ندارد

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در این باره تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران کرارا بر ماهیت صلح آمیز فعالیت هسته‌ای خود تأکید کرده و گزارش‌های مکرر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز مؤید آن است و اینکه دستیابی به سلاح هسته‌ای در دکترین امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران جایی ندارد.

کنعانی افزود:در عین حال جمهوری اسلامی ایران پیشرفت علمی، فنی و تکنولوژیک خود در زمینه هسته‌ای را متوقف نکرده و به هر میزان که نیاز توسعه‌ای کشور باشد، مبتنی بر حقوق لاینفک خود بعنوان دولت عضو معاهده عدم اشاعه دنبال خواهد کرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: دولت آمریکا به خوبی واقف است که جمهوری اسلامی ایران هیچگونه تعرض و تجاوز به سرزمین و منافع خود را بر نمی‌تابد و به متجاوزان به شکل قاطع و پشیمان کننده پاسخ می‌دهد.

این دیپلمات ارشد ایرانی در واکنش به ادعای مضحک آمریکا در حمایت از مردم ایران، خطاب به مقامات آمریکایی گفت: ریاکاری‌ها را متوقف کنید و هوش سیاسی ملت ایران را دست کم نگیرید.

کنعانی افزود:در اغتشاشات اخیر، مردم ایران یک بار دیگر مشاهده کردند که دولت آمریکا و برخی دیگر از متحدان اروپایی آن، در ابعاد مختلف و تا بدانجا که در توان داشتند، سعی کردند تا با تحریک و توسعه اغتشاشات در ایران، امنیت ملت ایران را فدای امیال و اهداف پلید ضدایرانی خود کنند، اما همانند گذشته تیر آنها به سنگ خورد و مردم فهیم ایران دست رد بر سینه آنها زدند.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه دولت آمریکا و چند شریک اروپایی آن، از تداوم دروغگویی در خصوص مسائل داخلی ایران نتیجه‌ای نخواهند گرفت، یادآور شد: اما ایران اقدامات ضدایرانی آنها را مورد محاسبه و پیگیری قرار خواهد داد.

بلینکن همچنین در مصاحبه‌اش با العربیه بار دیگر اتهامات بی اساس درباره ارسال پهپاد از ایران به روسیه برای جنگ در اوکراین را مطرح کرد و گفت: «ایران از روسیه در جنگ علیه اوکراین با ارسال پهپاد و دیگر تسلیحات حمایت می‌کند و آمریکا از اقدام ایران در ارسال موشک و پهپاد به روسیه نگران است».بلینکن همچنین که واشنگتن به دنبال راه‌های برای مقابله با فعالیت‌های مخرب ایران است.

گفتنی است مقامات آمریکایی از ابتدای اغتشاشات اخیر در ایران ضمن حمایت از اغتشاشگران و تهییج آنها و طرح اظهارات مداخله جویانه اقدام به اعمال تحریم‌هایی علیه تعدادی از افراد و نهادهای ایرانی کردند. این کشور همچنین بانی قطعنامه علیه ایران در شورای حقوق بشر شد و برای لغو عضویت ایران از کمیسیون مقام زن نیز تلاش کرد.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها