از حمله پهپادی در اصفهان تا اظهارات اوکراینی

از حمله پهپادی در اصفهان تا اظهارات اوکراینی
دوشنبه 10 بهمن 1401 - 22:00

خبر: در حالی که جنس و نوع عملیات پهپادی علیه یک مجتمع وزارت دفاع ایران در اصفهان حسب شواهد و قراین بیش از هر کسی این اقدام را متوجه رژیم صهیونیستی می کند؛ اما اظهار نظر توئیتری مشاور زلنسکی در ارتباط دادن این حمله با ماجراهای اوکراین قابل تامل است.

تحلیل:

- عملیان ناکام پهپادی در اصفهان اگر چه در سایه بزرگنمایی آن از سوی رسانه های صهیونیستی و در عین حال با سکوت همیشگی مقامات رسمی این رژیم در موارد مشابه، صورت پذیرفت؛ اما جنس ونوع عملیات در پیوند با گونه های متنوع دشمنی "اسرائیل" با ایران طی سالهای گذشته اذهان تحلیلگران سیاسی را در این ماجرا فقط به سمت رژیم صهیونیستی رهنمون می کند.

- با روی کار آمدن کابینه راستگرای افراطی و البته "چهل تکه" در سرزمینهای اشغالی، هر لحظه بیم فروپاشی دامنگیر نتانیاهو شد و به همین خاطر هم اخیرا نتانیاهو بعد از خالی شدن دو پست وزارتی "اسرائیل" کوشید تا به هرنحوی شده است از فروپاشی زودرس آن جلوگیری کند و در این راه از اعطای هرگونه امتیازی فروگذار نکرد.

- در همین حال تظاهرات صدهزار نفری درسرزمنهای اشغالی که هر هفته تازه تر و پرحجم تر می شود و در این دوره در میان مخالفان صهیونیست نتانیاهو، اعراب ساکن در سرزمینهای اشغالی هم حضوری چشمگیر دارند، مزید بر علت شده تا کابوس نتانیاهو را پررنگ تر کند.

- افزون بر این موارد، بروز جلوه ای جدید از مقاومت در سرزمینهای اشغالی که وجه بارز آن در دو عملیات پی درپی جمعه و شنبه در قدس خود را نشان داد، عرصه را برای نتانیاهو بشدت تنگ و طاقت فرسا کرده است. دراین دو عملیات که بلافاصله بعد از حمله رژیم به جنین صورت پذیرفت؛ تعداد کشته شدگان صهیونیست با عدد شهدای جنین در روز 5شنبه برابری می کرد و سرعت انتقام و حجم آن برای صهیونیستها باورپذیر نبود.

- در سایه چنین شرایطی نتانیاهو ترجیح داده است با هدایت بحران به بیرون از مرزهای "اسرائیل" در فوری ترین اقدام مساله هجوم به تاسیات دفاعی ایران را کلید بزند؛ و در سایه این بحران آفرینی افکار عمومی را از شکنندگی اوضاع در "اسرائیل" و کابینه اش منحرف کند. پیش از این در حملات رژیم به سوریه و با عنوان حمله به مواضع و تجهیزات نظامی ایران در این کشور این پروژه گهگاه صورت داده می شد.

- این اقدام رژیم در شرایطی صورت می پذیرد که خیالات و اوهام نتانیاهو در تحریم سپاه پاسداران ایران توسط اروپا آنچنانکه رژیم انتظار داشت به نتیجه نرسید.

- چنانچه اقدام اروپا به نتیجه مورد نظر "اسرائیل" می رسید، آنگاه نتانیاهو میتوانست خود را در محدود سازی اقتدار موشکی و منطقه ای ایران تا حدی کامروا بیابد.

- در این میان اظهار نظر توئیتری مشاور زلنسکی در مرتبط معرفی کردن حمله اصفهان با ماجرای اوکراین اگر چه بسیار جاهلانه وبه دور از هرگونه محاسبه گری سیاسی بود ولی حداقل دسته گلی محسوب می شد که این مقام اوکراینی در شرایط سخت رژیم برای نتانیاهو فرستاد. اینکه در این موضعگیری چه منفعتی عاید اوکراین بحران زده و اوکراینها شد و یا بنا بود بشود معلوم هیچ ذهن آشنای به سیاست نیست. یادمان باشد مقامات رژیم برخلاف این مقام اوکراینی تاکنون هیچ گاه جرات نکرده اند، دشمنی های میدانی خود با ایران را گردن بگیرند.

- مقامات اوکراین به نظر فراموش کرده اند که با استقبال از گسترش ناتو در منطقه چه هزینه هایی را متوجه مردم این کشور کرده اند؛ بدون آنکه از این اقدام دستاوردی برای مردم اوکراین حاصل شود.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها