سفر غیرمنتظره وزیر خزانه‌داری آمریکا به اوکراین

سفر غیرمنتظره وزیر خزانه‌داری آمریکا به اوکراین
سه شنبه 9 اسفند 1401 - 01:35

وزیر خزانه‌داری آمریکا در سفر از پیش اعلام نشده به کی‌یف، گفت که هنوز موانع حقوقی برجسته‌ای برای مصادره کامل حدود ۳۰۰ میلیارد دلار اموال بلوکه‌شده بانک مرکزی روسیه وجود دارد.

العالم-آمریکا

«جانت یِلِن» وزیر خزانه‌داری آمریکا شامگاه دوشنبه در سفری غیرمنتظره به کی‌یف رفت و با «ولودیمر زلنسکی» رئیس جمهور و دیگر مقامات اوکراینی دیدار کرد.

یلن در این سفر ضمن تکرار وعده‌های «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا در سفرش به کی‌یف، بر تداوم حمایت‌های واشنگتن از اوکراین برای جنگ با روسیه و تقویت روابط اقتصادی دوجانبه تاکید کرد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، یلن در گفتگو با «دنیس شمیهال» نخست‌وزیر اوکراین گفت که تا هر زمانی که لازم باشد، آمریکا در کنار کی‌یف می‌ایستد و از اقدامات زلنسکی در پاکسازی کابینه و نهادهای سیاسی این کشور استقبال کرد.

زلنسکی نیز درباره دیدار با وزیر خزانه‌داری آمریکا اظهار داشت: «ایالات متحده از روزهای اول این جنگ، از ما نه فقط با تسلیحات بلکه در جبهه اقتصادی با قدرت در حال حمایت بود. لازم است که تحریم‌ها تقویت شود تا روسیه توانایی تأمین مالی جنگ خود را از دست دهد».

نخست‌وزیر کی‌یف نیز گفت که با یلن درباره تحریم‌های بیشتر علیه روسیه از جمله مصادره اموال بلوکه‌شده این کشور به نفع بازسازی اوکراین صحبت کرده است.

به نوشته رویترز، با این حال وزیر خزانه‌داری آمریکا تاکید کرد که هنوز موانع حقوقی برجسته‌ای برای مصادره کامل حدود ۳۰۰ میلیارد دلار اموال بلوکه‌شده بانک مرکزی روسیه در آمریکا وجود دارد.

یلن ضمن هشدار درباره اعمال تحریم‌ها علیه بخش انرژی اتمی روسیه، از انتقال ۱.۲۵ میلیارد دلار از بسته حمایت مالی جدید آمریکا برای اوکراین به مبلغ ۹.۹ میلیارد دلار خبر داد.

پیش از این، «پیتر سیارتو» وزیر امور خارجه مجارستان با بیان اینکه بوداپست حامی صلح در جنگ اوکراین است، گفته بود تحریم روسیه و ارسال سلاح به کی‌یف، جنگ را متوقف نمی‌کند.

پربیننده ترین خبرها