هشدار لاپید به نتانیاهو درباره توافق احتمالی واشنگتن - تهران

هشدار لاپید به نتانیاهو درباره توافق احتمالی واشنگتن - تهران
دوشنبه 8 خرداد 1402 - 12:14

رهبر ائتلاف مخالفان در کنست (پارلمان) رژیم صهیونیستی درباره تبعات فاصله گرفتن ائتلاف حاکم بر این رژیم از آمریکا و تاثیر آن بر توافق احتمالی هسته‌ای واشنگتن با تهران هشدار داد.

العالم ـ فلسطین اشغالی

بنابر گزارش پایگاه خبری صهیونیستی «ایزرائیل نشنال نیوز»، یائیر لاپید در مصاحبه ای، توافق برای برداشتن تحریم های ایران از سوی آمریکا را خطرناک ارزیابی کرد و گفت :هرکاری لازم باشد باید انجام دهیم تا جلوی این اتفاق را بگیریم.

وی با اشاره به اختلاف بین کابینه حاکم به رهبری بنیامین نتانیاهو و دولت جو بایدن رییس جمهور آمریکا، افزود: فاصله گرفتن از دولت آمریکا ممکن است برای ما هزینه گزافی داشته باشد.

نخست وزیر سابق رژیم صهیونیستی ادامه داد: توافق هسته ای با تهران ممکن است میدان عمل ما را محدود کند.

"حسین امیرعبداللهیان" وزیر امور خارجه ایران، پنجشنبه گذشته در دیدار مقامات وزارت خارجه و روسای نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور با حجت الاسلام سید "حسن خمینی" در حرم امام خمینی (ره) درباره مذاکرات هسته ای گفت: برجام خوب یا بد دارای نقاط ضعف یا قوت امروز یک سند بین المللی است که مقابل بوده و مسیر ما در جهت لغو تحریم هاست.

وزیر امور خارجه ادامه داد: هفته هاست به طور غیرمستقیم پیام ها برای لغو تحریم ها ادامه دارد و از طریق وزرای خارجه برخی کشورها نیز تلاش ها برای جمع بندی متن اولیه در حال انجام است، اما برای حفظ آرامش مردم دائما اطلاع رسانی نمی‌کنیم، اما پیشرفتهای خوبی حاصل شده است و امیدواریم به نقاط خوبی برسیم.

جمهوری اسلامی ایران پس از امضای برجام در سال ۱۳۹۴ با هدف لغو تحریم های ظالمانه، به عنوان کشوری مسئولیت پذیر، تعهدات خود را بدون عیب و نقص اجرا کرد و این مساله در ۱۶ گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی مورد تائید قرار گرفت، اما پس از ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید در ژانویه ۲۰۱۷ (دی ماه ۱۳۹۵) و پس از چند اقدام مقدماتی، نهایتاً با اتخاذ مواضع مغایر با مفاد برجام، با خروج یکجانبه و غیرقانونی آمریکا از آن در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ (۸ می ۲۰۱۸)، در دو مرحله تحریم‌های ثانویه علیه ایران بازگردانده شد و عملا ضررهای فراوانی کرد.

اجرای نامتوازنِ این توافق از یک طرف و فشارهای ناشی از اعمال و تشدید تحریم‌های یکجانبه آمریکا از طرف دیگر، باعث شد تا یکسال پس از خروج آمریکا از برجام، نهایتاً در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ (۸ می ۲۰۱۹) شورای‌عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران تصمیماتی در راستای متوقف کردن گام به گام اجرای اقدامات داوطلبانه تعهدات هسته‌ای با اعطای فرصت‌های ۶۰ روزه به دیپلماسی، اتخاذ کند.

ایران تا یک سال پس از خروج آمریکا از برجام به تمامی تعهداتش ذیل این توافق عمل کرد تا به کشورهای اروپایی که وعده می‌دادند آثار خروج واشنگتن از توافق را جبران می‌کنند، فرصت دهد تا برای تحقق این وعده تلاش کنند، اما با توجه به اینکه کشورهای اروپایی به وعده‌هایشان عمل نکرده‌اند، در چند گام تعهداتش ذیل برجام را کاهش داد. کاهش تعهدات ایران بر اساس مفاد توافق هسته‌ای برجام صورت گرفت.

به گزارش ایرنا، دولت دموکرات جو بایدن پس از روی کار آمدن در ژانویه ۲۰۲۱، اقدام یکجانبه دولت سابق این کشور را برای خروج از توافق ایران و گروه ۱+۵ محکوم کرد، اما همچنان سیاست های فشار حداکثری دولت دونالد ترامپ را در پیش گرفته و به بهانه حقوق بشری در حمایت از ناآرامی ها و اغتشاشات در ایران و نیز قدرت پهپادی ایران و ادعای بکارگیری این پهپادها از سوی روسیه در جنگ علیه اوکراین تحریم هایی را وضع کرده است.

دولت بایدن که همواره شعار رویکرد دیپلماسی را سر داده است، همگام با متحدان غربی خود از هیچ اقدامی علیه ایران فروگذار نکرده، اما در عین حال مدعی است که در پی تغییر حکومت ایران نیست. آمریکا این روزها همچنین در پی تعمیق روابط تهران - مسکو، ایران را به ارسال سلاح به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین متهم می کند که مقامات جمهوری اسلامی ایران بارها و بشدت این ادعا را رد کرده‌اند.

جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد که اگر طرف آمریکایی واقع‌بینانه عمل کند، امکان دستیابی به توافق در وین وجود دارد. توافق مد نظر ایران، سندی است که تحریم‌ها به صورت حداکثری رفع و منطقه‌ هم از اجرای آن بهره‌مند شود.

پربیننده ترین خبرها