روسیه: آمریکا در حال ایجاد «ارتش آزاد سوریه» نزدیک رقه است

روسیه: آمریکا در حال ایجاد «ارتش آزاد سوریه» نزدیک رقه است
چهارشنبه 10 خرداد 1402 - 02:19

یک دیپلمات ارشد روسیه گفت آمریکا در حال ایجاد یک «ارتش آزاد» جدید در نزدیکی شهر رقه برای بی‌ثبات کردن سوریه است.

العالم - سوریه

واسیلی نبنزیا، نماینده روسیه در سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه گفت ایالات متحده ایجاد «ارتش آزاد سوریه» در نزدیکی شهر رقه را آغاز کرده است.

این دیپلمات روسیه سیاست‌های واشنگتن در این زمینه را «مخرب» توصیف کرد و گفت هدف واشنگتن این است که از این شبه‌نظامیان برای بی‌ثبات کردن داخل سوریه استفاده کند.

نبنزیا که در نشست شورای امنیت حضور داشت گفت: ««ما می‌خواهیم بار دیگر به سیاست مخرب ایالات متحده اشاره کنیم. به نظر می‌رسد برای آمریکا کافی نیست که به گروه‌های مسلح غیرقانونی که در التنف و کرانه شرقی فرات ایجاد کرده‌اند، سلاح بفرستد».

وی اضافه کرد: «بر اساس داده‌های ما، واشنگتن شروع به ایجاد ارتش آزاد سوریه در نزدیکی رقه از میان قبایل محلی عرب، شبه‌نظامیان داعش و سایر سازمان‌های تروریستی کرده است.»

او تأکید کرد که این اقدامات به طور مشخص روشی برای استفاده از این شبه‌نظامیان علیه مقامات قانونی سوریه و بی ثبات کردن اوضاع در این کشور است.

روز سه‌شنبه همچنین منابع رسانه‌ای گزارش دادند که سرویس اطلاعات خارجی این کشور اعلام کرد که آمریکا در حال آماده شدن برای انجام حملات تروریستی علیه مکان‌های پر ازدحام و نهادهای دولتی در سوریه است.

سرویس اطلاعات خارجی فدراسیون روسیه (SVR) در بیانیه خود تصریح کرد: «سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا به عنوان ابزاری معمول برای اجرای طرح‌های خرابکارانه خود [در سوریه] دوباره قصد دارند از تندروهای اسلام‌گرا استفاده کنند».

این نهاد اطلاعاتی روسیه هشدار داد که آمریکا با استفاده از شبه‌نظامیان درصدد حملات تروریستی به «اماکن پر جمعیت، مغازه‌ها و نهادهای دولتی» در سوریه است و این مناطق از جمله اهداف حملات درنظر گرفته شده است.

به گفته سرویس اطلاعات خارجی فدراسیون روسیه، کنترل چنین اقدامات تروریستی به صورت مستقیم از پایگاه نظامی آمریکا مستقر در التنف انجام می‌شود؛ پایگاهی که در اراضی تحت تسلط معارضان قرار دارد و در آن «ده‌ها ستیزه جوی داعش» در حال آموزش دیدن هستند.

این سازمان اطلاعاتی مطرح روسیه افزود، حملات با هماهنگی نیروهای اطلاعاتی آمریکا در درجه اول استان‌های جنوبی «سویدا» و «درعا» را مد نظر دارد اما همچنین حمله به بزرگراه راهبردی بین دو شهر «تدمر» (پالمیرا) و «دیر الزور» هم جزو هدف حملات تروریستی پیش رو است.

هشدار مسکو درباره حملات تروریستی برآمده از نیروهای اطلاعاتی آمریکا با هدایت پایگاه نظامی التنف در شرایطی مطرح شده که به رغم درخواست‌های دولت سوریه، حضور اشغالگرانه نظامیان آمریکایی در بخش‌هایی از خاک این کشور به بهانه‌هایی از قبیل «جنگ با داعش» همچنان ادامه دارد.

دولت‌های دموکرات و جمهوری‌خواه آمریکایی از سال ۲۰۱۱ و به دنبال آنچه «بهار عربی» خوانده شد، در حال مداخله در امور سوریه هستند و ضمن حمایت‌های همه جانبه از معارضان سوری، تحریم‌های شدیدی علیه این کشور منطقه غرب آسیا اعمال کرده‌اند.

خبرگزاری آناتولی هم سه‌شنبه شب از استقرار سامانه موشکی «هایمارس» آمریکا نزدیک میادین نفتی سوریه در شرق این کشور خبر داده بود.

این رسانه به نقل از منابع محلی مدعی شد که ایالات متحده نیروهای خود نزدیک میادین نفتی در شرق سوریه را با سامانه موشکی «هایمارس» مسلح کرده است.

دولت سوریه بارها اعلام کرده است که حضور آمریکایی‌ها در شرق و شمال شرق این کشور، اشغالگرانه است و باید از خاک سوریه خارج شوند. نظامیان آمریکا روزانه هزاران بشکه نفت از شرق سوریه سرقت می‌کنند.

چندی قبل خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) به نقل از منابع محلی در حومه «الیعربیه»، از اقدام اشغالگران آمریکا در انتقال ۳۳ تانکر حامل نفت مسروقه از میدان‌های نفتی «الجزیره» و منطقه «الشرقیه» سوریه از طریق گذرگاه غیرقانونی المحمودیه به عراق خبر دادند.

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها