واکنش کاخ سفید به انفجار سد «کاخوفکا»

واکنش کاخ سفید به انفجار سد «کاخوفکا»
چهارشنبه 17 خرداد 1402 - 09:18

کاخ سفید در واکنش به انفجار روز سه شنبه یک سد مهم تحت کنترل روسیه در جنوب اوکراین ادعا کرد،‌ نمی‌تواند با قطعیت عامل از بین رفتن این سد را تعیین کند.

العالم ـ آمریکا

بنابر گزارش رویترز، جان کربی سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید در واکنش به انفجار روز سه‌شنبه سد مهم «کاخوفکا»، در منطقه خرسون در جنوب اوکراین گفت که نمی تواند عامل منفجر ساختن این سد را تعیین کند اما گزارش‌های ادعایی درباره اینکه روسیه عامل این انفجار بوده را ارزیابی می‌کند.

بنابر نوشته خبرگزاری «رویترز»، کربی مدعی شد، آشکار است، انفجار این سد «کشته‌های فراوان» و تخلیه هزاران اوکراینی از محل‌های سکونتشان را موجب شده است.

این مقام آمریکایی همچنین به خبرنگاران گفت، تخریب این سد احتمالا تاثیری ویرانگر بر امنیت انرژی اوکراین می‌گذارد.

کربی مدعی شد: «ما گزارش‌ها با موضوع اینکه روسیه مسئول انفجار این سد است را دیده‌ایم. ما به بهترین شکل این گزارش‌ها را ارزیابی کرده و با اوکراینی‌ها برای جمع آوری اطلاعات بیشتر همکاری می‌کنیم اما نمی‌توانیم با قطعیت بگوییم که چه اتفاقی افتاده است.»

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید همچنین گفت، هنوز برای صحبت درباره تاثیر بالقوه این اتفاق بر ضد حمله برنامه‌ریزی شده توسط اوکراین زود است.

کربی مدعی شد، نیروهای روسیه در زمان وقوع این انفجار، این سد را «به طور غیرقانونی» اشغال و کنترل کرده‌اند اما مقام‌های آمریکایی هنوز به این نتیجه که این انفجار یک اقدام عمدی بوده، نرسیده‌اند.

او در پاسخ به اینکه آیا انهدام این سد یک جنایت جنگی است اظهار کرد،‌ قوانین بین‌المللی تخریب زیرساخت‌های غیرنظامی را ممنوع کرده‌اند.

کربی همچنین گفت، مقام‌های آمریکا در حال همکاری با شرکای خود در عرصه میدانی برای ارسال کمک به آسیب‌دیدگان این اتفاق هستند.
صبح روز سه شنبه، نیروهای روسیه و اوکراین اعلام کردند سد بزرگ کاخوفکا، متعلق به دوره شوروی سابق، در بخش تحت کنترل روسیه در جنوب اوکراین منفجر و باعث ایجاد سیلاب در سراسر منطقه جنگی شده است.

به گزارش فارس، سد کاخوفکا بر رودخانه «دنیپرو»، آبراه اصلی جداکننده نیروهای اوکراینی و روسی در جنوب اوکراین قرار دارد.

به گفته تحلیلگران، سیلاب ناشی از این تخریب، پتانسیل ایجاد ویرانی بزرگ حوالی شهر خرسون و سایر مناطق پرجمعیت در امتداد رودخانه دنیپرو را دارد.

مقام‌های اوکراینی و روس انگشت اتهام را در پی تخریب این سد تحت کنترل مسکو که باعث خروج ساکنان مناطق اطراف شده، به سوی یکدیگر گرفته‌اند.

پربیننده ترین خبرها