سخنگوی دولت در گفتگو با العالم: اموال بلوکه شده ایران در کره جنوبی، عراق و ترکیه در مسیر بهره‌برداری است

سخنگوی دولت در گفتگو با العالم: اموال بلوکه شده ایران در کره جنوبی، عراق و ترکیه در مسیر بهره‌برداری است
چهارشنبه 22 شهريور 1402 - 19:48

بهادری جهرمی، با اشاره به اینکه دولت بازگشت زندانیان ایرانی در خارج به کشور را به جدیت پیگیری می‌کند، گفت: شماری از شهروندان ما با اتهامات ناعادلانه در خاک آمریکا محبوس هستند، مطابق توافقات غیرمستقیم مسیر تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا در حال انجام است.

العالم - ایران / سیاسی

بهادری جهرمی سخنگو دولت سیزدهم در گفتگو با شبکه العالم ضمن تشریح دست‌آوردهای دولت اظهار داشت: با توجه به جمعیت بالای افراد تحصیل کرده در ایران، دولت تلاش کرده است که هر چه بیشتر از ظرفیت مردم در حوزه های مختلف حکمرانی بهره‌برداری کند، در حوزه سیاست خارجی نیز دولت سیزدهم تلاش کرد توازن را برقرار کند تا بتواند از همه ظرفیت های بین المللی و منطقه ای برای رشد و توسعه کشور استفاده کند و همچنین از یک سو برابر اقدامات خصمانه آمریکا مقابله موثرتری داشته باشد.

وی همچنین تاکید در حوزه های انرژی، حل تنش‌های آبی و گسترش مسیرهای ترانزیتی دولت در دو سال گذشته دست‌آوردهای خوبی داشته است.

* هدف از تحریم‌های آمریکا تحت فشار گذاشتن مردم در تغییر سرنوشت‌شان است

سخنگوی دولت مقابله موثرتر با تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه آمریکا را از دیگر برنامه های دولت دانست و گفت: اثرگذاری این تحریم‌ها مستقیم متوجه مردم است، آمریکا با تحریم های غیرقانونی تلاش کرد مردم را از مسیر انتخاب سرنوشت خود منصرف کند که خوشبختانه مردم کشورمان در راه‌پیمایی‌ها و تجمعات مختلف نشان دادند که در این مسیر ثابت قدم هستند؛ اصل تحریم غیرقانونی و ظالمانه است و در قدم اول خود کشور تحریم کننده را در چشم جهانیان به خاطر این اقدام ضد قانونی زیر سوال میبرد.

* تعامل با کشورهای منطقه راهکار دولت سیزدهم برای خنثی سازی اثر تحریم‌ها/ رشد 4.3 درصدی اقتصاد ایران در طول دو سال گذشته

جهرمی تاکید کرد که دولت به جدیت پیگیر رفع تحریم هاست اما ویژگی دولت سیزدهم این بوده است که صرفا منتظر رفع تحریم‌ها نبوده بلکه مسیر های دیگری را برای خنثی‌سازی آن طی کرده است تا کشور رشد اقتصادی خود را داشته باشد؛ رشد اقتصادی ایران در طول دو سال گذشته بیش از 4.3 درصد بود و از سوی دیگر توسعه همکاری تجاری با کشورهای منطقه و بین‌المللی نیز رقم خورده است.

* 40 درصد تجارت خارجی ایران در منطقه رقم خورده است

سخنگوی دولت با مقایسه شرایط تجارت خارجی ایران پیش از دولت سیزدهم گفت: پیش از شروع دولت حجم تجارت غیرنفتی ایران کمتر از 80 میلیارد دلار بوده است که در دو سال گذشته به 112 میلیارد دلار رسیده است، با توجه به سیاست دولت در توسعه روابط با کشورهای منطقه افزایش‌ها مضاعف است؛ برای نمونه حجم تجارت خارجی و صادرات از ایران با کشور روسیه 1.5 برابر، با تاجیکستان بیش از 3 برابر و با کشور عمان بیش از دو برابر شده است؛ نزدیک به 40 درصد تجارت خارجی ایران در منطقه رقم خورده است.

* توسعه منطقه در گرو توسعه تعاملات با کشورهای درون منطقه است

سخنگوی دولت با تاکید بر این نکته که رئیس‌جمهور شخصا پیگیر توسعه روابط منطقه‌ای است، خاطرنشان کرد: حذف عوارض و سودهای بازرگانی به صورت دوطرفه و یا کاهش آن از جمله اقداماتی است که در سفرهای مقامات کشورمان به کشورهای منطقه صورت گرفته و در نتیجه آن تعاملات تسهیل شده است.

جهرمی افزود: رویکرد دولت با همه کشورهای منطقه، توسعه همه جانبه در همه حوزه ها است؛ نگاه دولت به توسعه روابط با کشورهای منطقه راهبردی است باور ما این است توسعه منطقه در گرو توسعه تعاملات با کشورهای درون منطقه است.

* عضویت در سازمان همکاری های شانگهای و بریکس موانع را از سر راه سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی برای حضور اقتصادی در ایران برخواهد داشت

سخنگوی دولت در بخش دیگری از این گفتگو در پاسخ به سوال خبرنگار العالم در خصوص تاثیر عضویت ایران در سازمان همکاری های شانگهای و بریکس گفت: کشورهای این مجموعه‌ها نشان دادند که معطل رفع تحریم‌ها نمی‌مانند و این مفهوم را به صورت شفاف برای همه بازیگران و فعالان اقتصادی جهانی منعکس می‌کند وقتی شرکت غیر ایرانی با ایران تعامل می‌کند دو طرف سود خواهند برد. آنها هم علاقمند به بهره برداری از ظرفیت های اقتصادی ایران هستند؛ چون ما قابلیت‎های گسترده‌ای برای سرمایه گذاری در حوزه نفت، انرژی، ترانزیت، کشاورزی و حوزه دریا داریم. عضویت ایران موانع را از سر راه سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی بر خواهد داشت.

* توافقات غیر مستقیم ایران و آمریکا برای تبادل زندانیان در حال انجام است

بهادری جهرمی در خصوص تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا گفت: ایران شهروندانی دارد که با اتهامات ناعادلانه در خاک آمریکا محبوس شده‌اند اینکه بتوان با ابزار انسانی زندانیان را آزاد کرد در گذشته هم از رویه های جمهوری اسلامی ایران بوده است؛ مطابق توافقات غیرمستقیم مسیر تبادل در حال انجام است. انشاءالله ایرانیان زندانی شده به وطن بازگردند و ما نسبت به عملکرد آمریکا در زمینه اتباع ایرانی اشراف و نظارت داریم.

1

* اموال بلوکه شده ایران در سه کشور کره جنوبی، عراق و ترکیه در مسیر بهره برداری است

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه اصل اموال بلوکه شده ایران در سه کشور کره جنوبی، عراق و ترکیه بوده است گفت: با پیگیری هایی که صورت گرفته اموال بلوکه شده ایران در این سه کشور در مسیر بهره برداری قرار گرفته است، اموال بلوکه شده ایران در کره جنوبی مطابق توافقات و طبق برنامه پیش می رود. اموال عراق در حوزه های مختلف برای تامین نیازهای کشور در حال بهره برداری است و ترکیه هم به همین صورت در حال انجام است. برای سایر مبالغ بلوکه شده ایران که بعضا به ناحق بلوکه شده اند و میزان آن جدی و معنادار نیست نیز در حال پیگیری برای رفع انسداد هستیم.

وی بلوکه کردن اموال ایران در کشورها را به نوعی ضربه زدن به نظام ارزی و بانک جهانی دانست و گفت: این دست اقدامات اعتماد کشورها به نظام ارزی را زیر سوال می برد، از سوی دیگر نگاه دولت ایران به کشورهایی که اموال ایران را بلوکه می کنند نیز منعکس می شود که این دست اقدامات خلاف قوانین بین‌الملل است.

2

پربیننده ترین خبرها