منوچهر متکی در گفتگو با العالم: آمریکا و رژیم صهیونیستی جرات حمله به ایران را ندارند

منوچهر متکی در گفتگو با العالم: آمریکا و رژیم صهیونیستی جرات حمله به ایران را ندارند
يکشنبه 15 بهمن 1402 - 22:27

منوچهر متکی وزیر امور خارجه اسبق ایران با تاکید بر اینکه امروز سیاست خارجی ایران بر اساس مصالح کشور از استقلال کامل برخوردار است، گفت: در صنایع دفاعی ایران به خودکفایی رسیده است

العالم - گفتگوی ویژه

منوچهر متکی وزیر امور خارجه اسبق ایران به شبکه خبری العالم گفت: سیاست خارجی ایران در رژیم طاقوت نامشخص و تابع کشورهای غربی بود و بدون اجازه مقامات غربی هیچ تصمیمی گرفته نمی‌شد.

متکی افزود: اما امام خمینی (ره) 45 سال پیش پس از بازگشت از تبعید، آزادی و استقلال را به‌همراه آورد و از این رو ما در همه چیز به ویژه در سیاست خارجی به استقلال رسیدیم.

کاپیتولاسیون نماد وابستگی رژیم پهلوی بود

وی قانون مصونیت نیروهای آمریکایی موسوم به قانون کاپیتولاسیون را بهترین گواه بر وابستگی سیاست خارجی در دوره رژیم گذشته به غرب و عدم استقلال و حاکمیت ایران دانست و گفت:‌رژیم پهلوی حافظ منافع آمریکا در منطقه بود و سفیران آمریکا و انگلیس کسانی بودند که به مقامات رژیم مشاوره می‌دادند و آنها اختیاری از خود نداشتند.

وزیر امور خارجه اسبق ایران تاکید کرد: سیاست خارجی امروز ایران بر اساس اولین شعار مردم یعنی استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی است و ایران را از هژمونی کشورهای استکباری نجات داده است.

استقلال سیاسی ایران باید به استقلال اقتصادی، فرهنگی و دفاعی منجر شود

منوچهر متکی وزیر امور خارجه اسبق ایران معتقد است که استقلال سیاسی ایران باید به استقلال اقتصادی، فرهنگی و دفاعی منجر شود و اکنون در عرصه دفاعی به مرحله خودکفایی رسیده ایم.

«نه شرقی نه غربی» به معنای خصومت با کشورهای جهان نیست

متکی شعار «نه شرقی نه غربی» را یک شعار برگرفته مفاهیم قرآنی توصیف کرد، به این معنا که نباید تسلیم شرق و غرب شد، به ویژه اینکه در آن دوره آمریکا و شوروی نماد غرب و شرق بودند و ایران پس از انقلاب تسلیم این دو قطب نشد.

وی تاکید کرد: این به معنای خصومت با کشورهای جهان نیست، بلکه به معنای تعادل در روابط با آنها و حفظ هویت مستقل بر اساس منافع ملی است.

در صنایع دفاعی به خودکفایی رسیدیم

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه اسبق ایران، رهبری حکیمانه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای را عاملی برای رسیدن به خودکفایی در حوزه صنایع دفاعی دانست و گفت: آمریکا ما را تهدید به حمله نظامی می کرد، اما وقتی به توانایی های نظامی ما پی برد، عقب نشینی کرد.

متکی تاکید کرد: امروز آمریکا و رژیم صهیونیستی جرات حمله به ایران را ندارند چرا که می دانند ایران از توان بازدارندگی دفاعی بالایی برخوردار است، هدف ایران در عرصه دفاعی و اقتصادی رسیدن به استقلال و خودکفایی است.

وی با توجه به اینکه ریشه همه بحران های منطقه از بیانیه بالفور و اعلامیه اشغال غیرقانونی فلسطین است، از کشورهای منطقه خواست تا در زمینه امنیت با یکدیگر همکاری و وابستگی به غرب بپرهیزند.

پربیننده ترین خبرها