زندگی‌نامه محمدباقر قالیباف + تصاویر

زندگی‌نامه محمدباقر قالیباف + تصاویر
سه شنبه 8 خرداد 1403 - 10:44

محمدباقر قالیباف در دومین جلسه دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی با با 198 رای برای یک سال به ریاست مجلس شورای اسلامی انتخاب شد، در این خبر نگاهی به زندگی‌نامه و فعالیت‌های سیاسی رئیس مجلس خواهیم داشت.

العالم - ایران / سیاسی

دومین جلسه دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی صبح امروز (سه شنبه 8 خرداد) با دستور کار انتخاب اعضای هیئت رئیسه برگزار شد.

برای کرسی ریاست مجلس، آقایان محمدباقر قالیباف و منوچهر متکی از حوزه انتخابیه تهران و مجتبی ذوالنوری از حوزه انتخابیه قم نامزد شده بودند که قالیباف با 198 رای برای یک سال به ریاست مجلس شورای اسلامی انتخاب شد.

مجتبی ذوالنور 60 و منوچهر متکی 5 رای آورد و تعداد آرای باطله نیز 24 رای بود.

قالیباف پیش از این نیز به مدت 4 سال ریاست مجلس یازدهم را برعهده داشت.

خلاصه زندگی‌نامه محمدباقر قالیباف

محمدباقر قالیباف در اول شهریور سال 1340 در طرقبه مشهد در خانواده‌ای مذهبی متولد شد، پدر او از کسبه مشهد بود و وی با توجه به شرایط زندگی از کودکی در ایام فراغت به کسب و کار می پرداخت.

او در سمت هایی همچون فرمانده نیروی انتظامی، فرمانده قرارگاه سازندگی و نیروی هوایی سپاه پاسداران، شهرداری تهران و ریاست مجلس شورای اسلامی حاضر بوده است.

قالیباف در مقام شهردار تهران در حال بازدید پس از آتش‌سوزی و ریزش ساختمان پلاسکو

تحصیلات

محمد باقر قالیباف در سال ۱۳۷۲ مدرک کارشناسی خود را در رشته جغرافیای انسانی از دانشگاه تهران اخذ کند.

وی بلافاصله و در سال ۱۳۷۵ مدرک کارشناسی ارشد خود را در همین رشته اخذ کرد.

قالیباف در سال ۱۳۸۰ موفق شد از رساله دکتری خود در رشته جغرافیای سیاسی و در دانشگاه تربیت مدرس تهران با عنوان "بررسی سیر تکوین نهادهای محلی ایران در دوره معاصر" دفاع کرد و از آن پس به عنوان عضو هیئت علمی رشته جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران و استادیار دانشگاه تربیت مدرس به تدریس مشغول شد.

نگاهی به فعالیت‌های سیاسی محمدباقر قالیباف

قالیباف فعالیت سیاسی و اجتماعی را از سن 16 سالگی با حضور در کلاس های شهید کامیاب، آیت الله خامنه‌ای، شیخ علی تهرانی، شهید هاشمی نژاد و شهید دیالمه در مساجد بزرگ مشهد آغاز کرد.

وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی و با شروع جنگ تحمیلی در 18 سالگی به جبهه رفت، و در سال 1361 فرمانده تیپ امام رضا (علیه السلام) و پس از یک سال فرمانده لشکر 5 نصر خراسان شد.

پس از پایان دفاع مقدس او فرمانده لشکر 25 کربلا بود، و در سال 1373 فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء شد.

او در کنار این فعالیت ها توانست تحصیلات تکمیلی را ادامه دهد، و مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته جغرافیای سیاسی از دانشگاه تهران دریافت کند.

وی در سال 1376 توسط مقام معظم رهبری به عنوان فرمانده نیروی هوای سپاه منصوب شد، و پس از این انتصاب دوره های فشرده خلبانی را در ایران و فرانسه گذراند.

در سال 1379 او با حکم مقام معظم رهبری به عنوان فرمانده نیروی انتظامی منصوب شد، و در سال 1381 از سوی سیدمحمد خاتمی به عنوان رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز منصوب شد.

محمدباقر قالیباف در مراسم دانشجویان دانشگاه علوم انتظامی

او در سال 1384 برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد و در شهریور همان سال بود که به عنوان شهردار تهران انتخاب شد و در سال 1388 نیز در این سمت ابقا شد.

قالیباف در انتخابات ریاست جمهوری سال 1392 نیز شرکت کرد و در جایگاه دوم قرار گرفت و در 17 شهریور همان سال برای بار سوم به عنوان شهردار تهران انتخاب شد.

در انتخابات ریاست جمهوری سال 1396 نیز قالیباف از جمله کاندیداها بود، که در هفته منتهی به انتخابات به نفع سیدابراهیم رئیسی انصراف داد.

او از خرداد ماه 1399 به عنوان نماینده مردم تهران به مجلس شورای اسلامی راه یافت، و به عنوان ششمین رئیس مجلس شورای اسلامی این مسئولیت را برعهده گرفت.

زندگی خانوادگی محمدباقر قالیباف

محمدباقر قالیباف در سال ١٣٦٢ در سن 22 سالگی با خانم زهرا سادات مشیر ازدواج کرد، که عقد آن ها توسط امام خمینی (س) خوانده شد و حاصل این ازدواج ٣ فرزند است.

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها