اوضاع بغرنج تل‌آویو از حیث نیروی نظامی

اوضاع بغرنج تل‌آویو از حیث نیروی نظامی
يکشنبه 17 تير 1403 - 14:37

رسانه های رژیم صهیونیستی به بحران کاهش نیروهای نظامی در ارتش این رژیم همزمان با تداوم جنگ در باریکه غزه اذعان کردند.

العالم - فلسطین اشغالی

به گزارش المیادین، کابینه رژیم صهیونیستی امروز تمدید خدمت در ارتش این رژیم را به مدت سه سال مورد بررسی قرار خواهد داد و این تصمیم به علت نیاز مبرم به نیروست، آنگونه که رسانه صهیونیستی «کان» اعلام کرده است.

این رسانه صهیونیست اعلام کرد که کابینه رژیم اسرائیل پیشنهاد مراکز امنیتی و نظامی درباره تمدید خدمت نظامیان ذخیره و خدمت اجباری در ارتش به مدت سه سال را به بحث می‌گذارد و وزیران در این باره اظهارنظر خواهند کرد. همچنین تغییرات دیگری در قانون مربوط به نیروهای ذخیره که از سوی «یوآف گالانت» وزیر جنگ مطرح شده نیز مورد بحث واقع خواهد شد.

وزیر جنگ رژیم صهیونیستی ۲۱ ماه ژوئن ( اول تیر) از بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این رژیم خواست که موعد جلسه فوری برای بررسی امکان تمدید خدمت وظیفه اجباری را به مدت سه سال مشخص کند.

این در حالی است که در شرایطی که کابینه، قانونی را برای معافیت «حریدی ها» (ارتدوکس های دینی) از انجام خدمت نظامی وضع می کند، وزیران دیگر با این تمدید مخالف هستند.

رسانه های رژیم صهیونیستی پیش از این فاش کرده بودند که فقط سه درصد از شهرک نشینان از ابتدای جنگ در یگان ذخیره خدمت کرده‌اند. رسانه های این رژیم به کاهش این روند اشاره کردند.

ارتش رژیم صهیونیستی به بهانه امنیت اطلاعات از بیان جزئیات میزان ثبت نام در نیروهای ذخیره خودداری می ورزد، اما در عین حال به خستگی و فرسودگی نظامیان این رژیم اذعان کرده است.

چهار ماه قبل ارتش اشغالگر به نظامیای که باید از خدمت اجباری مرخص می شدند، اعلام کرد که باید چهار دیگر در خدمت نظام بمانند.

به گزارش ایرنا، کمبود نیروی انسانی در ارتش رژیم صهیونیستی و تلاش کابینه برای لغو معافیت حریدی ها به یک جنجال بزرگ در میان صهیونیست های ساکن سرزمین های اشغالی فلسطین تبدیل شده است.

کابینه حاکم از طریق نمایندگان ائتلاف خود در کنست (پارلمان) رژیم صهیونیستی اخیرا پیش نویس قانون معافیت حریدی ها از خدمت وظیفه اجباری را در قرائت اول در کنست تصویب کرد.

وزیر جنگ رژیم صهیونیستی تنها نماینده ائتلاف حاکم بود که به آن رای مخالفت داد. این قانون باید در قرائت دوم و سوم نیز در کنست تصویب شود. هدف نتانیاهو از این اقدام، راضی کردن سران احزاب و جریان های دینی ائتلاف خود برای جلوگیری از خروج آنها از کابینه و سرنگونی وی صورت گرفت.

این قانون شامل کاهش سن معافیت از خدمت وظیفه اجباری برای «حریدی‌ها» به ۲۱ سال است؛ درحالی که سن معافیت هم اکنون ۲۶ سال است.

برای دهه‌ها، جوانان حریدی با ثبت نام در مدارس دینی برای مطالعه متون دینی و دریافت مهلت های تحصیلی مکرر یک ساله تا رسیدن به سن معافیت خدمت وظیفه اجباری، توانسته اند از خدمت وظیفه فرار کرده و مشمول معافیت شوند.

اما دادگاه عالی رژیم اسرائیل بتازگی با رد ضمنی این قانون حکم داد که دانش آموزان مدارس دینی حریدی باید به خدمت وظیفه اجباری اعزام شوند.

شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی نیز پیشتر گزارش داد که ارتش برای جلوگیری از خروج نیروهای خود ناتوان است و این موضوع، وضعیت نیروی انسانی آن را وخیم تر کرده است.

براساس این گزارش، در سال جاری میلادی، ۹۰۰ نظامی با درجه های سروان و سرگرد درخواست خروج از ارتش را کرده اند، در حالی که این عدد در سال های گذشته، ۱۰۰ تا ۱۲۰ نفر بوده است.

این شبکه صهیونیستی، افزایش شدید درخواست ها برای کناره گیری از خدمت نظامی را نه تنها بحران ارتش، بلکه بحران رژیم اسرائیل نامید و اعلام کرد که این موضوع، نگران کننده است.

در همین حال، تحلیلگر نظامی شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی گفت: اکنون دشوارترین کار، راضی کردن افسران برای ماندن در پست های مهم است، زیرا در چند ماه گذشته، تلاش افسران عالیرتبه برای خروج و یا فکر کردن برای خروج از ارتش، آشکارا افزایش یافته است.

«نیر دووری» افزود: بیشتر افسران با درجه ستوانی و سرگردی در پایان دهه دوم زندگی قرار دارند و باید برای خدمت ۱۰ تا ۲۰ سال آینده خود در ارتش برنامه ریزی کنند.

پربیننده ترین خبرها