"هشدار" سعودی به جی 7 در باره مصادره دارایی های روسیه

چهارشنبه 20 تير 1403 - 09:34

تلویزیون بلومبرگ در گزارشی احتمال داد گروه جی 7، طرح آمریکا برای مصادره دارایی‌های بلوکه‌شده بانک مرکزی روسیه را به دلیل "تهدید پنهان" عربستان سعودی کنار گذاشته است.

العالم- عربستان سعودی

به گزارش سی ان ان عربی، آمریکا و انگلیس برای مصادره کامل حدود 280 میلیارد دلار از منابع مالی روسیه که غرب در سال 2022 به دلیل درگیری اوکراین مسدود کرده بود، فشار آورده بودند. اتحادیه اروپا، که بیشتر دارایی‌های مصادره شده در آن نگهداری می‌شود، علاقه‌ای نداشت که یورو به دلیل واکنش‌های احتمالی این اقدامات به خطر بیفتد.

در همین راستا، بلومبرگ روز گذشته در گزارشی به نقل از منابع مطلع گزارش داد که عربستان سعودی "به طور خصوصی" هشدار داده است که احتمالا برخی از دارایی‌های بدهی اتحادیه اروپا را در صورت اجرای برنامه‌های مصادره گروه جی 7 بفروشد.

یکی از منابع ناشناس این رسانه، پیام وزارت دارایی عربستان سعودی را "تهدید پنهان" توصیف کرد. در حالی‌که دو منبع این تلویزیون گفته‌اند که ریاض به صورت ویژه به بدهی خزانه‌داری فرانسه اشاره کرده است.

این امر احتمالا بر گروه جی 7 تأثیر گذاشت تا از تصاحب وجوه مسدود شده روسیه خودداری کرده و در عوض سود حاصل از آنها را به وام به کی‌یف تبدیل کند. مسکو این اقدام را غیرقانونی خوانده و دیمیتری مدودف، رئیس‌جمهور سابق روسیه گفت که این می‌تواند به‌عنوان عاملی برای جنگ تفسیر شود.

با این حال، زمانی که برای اظهارنظر با سعودی‌ها تماس حاصل شد، وزارت دارایی عربستان به بلومبرگ گفت "هیچ تهدیدی صورت نگرفته است. " این وزارتخانه گفت: "روابط ما با جی 7 و سایرین دارای احترام متقابل است و ما همچنان به بحث در مورد همه موضوعاتی که باعث رشد جهانی و افزایش انعطاف‌پذیری سیستم مالی بین‌المللی می‌شود، ادامه می‌دهیم".

یکی از مقامات سعودی به این رسانه گفت، ایجاد چنین تهدیدهایی "سبک" دولت او نیست و این وزارتخانه ممکن است صرفا "عواقب احتمالی"دخل و تصرف در اموال روسیه را برای گروه هفت تشریح کرده باشد.

عربستان سعودی حدود ۱۳۵ میلیارد دلار از اوراق خزانه آمریکا و مقدار نامشخصی از اوراق قرضه یورو را در اختیار دارد.

به گفته منابع بلومبرگ، مقامات اتحادیه اروپا نسبت به سایر کشورهایی که از رهبری ریاض پیروی می‌کنند، کمتر نگران تأثیر آن بر بدهی فرانسه بودند.

پربیننده ترین خبرها