گزارشی از ورود ارتش تركيه به ادلب سوريه

گزارشی از ورود ارتش تركيه به ادلب سوريه
سه شنبه 18 مهر 1396 - 06:40

ورود ارتش ترکیه به ادلب سوریه، با هدف جلوگیری از شکل گیری دالان مبارزان در نزدیکی مرز این کشور صورت می گیرد.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم دو روز پس از آنکه اردوغان گفت، ارتش ترکیه به شورشیان ارتش آزاد سوریه در حملات ضد تروریستی جدید کمک خواهد کرد، آنکارا آغاز رسمی این عملیات در ادلب سوریه را که اکنون در کنترل تروریست‌های جبهه النصره است، اعلام کرد.

شبکه تلویزیونی فرانس بیست و چهار دراین زمینه گزارش کرد رئیس جمهوری ترکیه با هدف جلوگیری از استقرار  و عبور و مرور مبارزان در مناطق مرزی این کشور دستور عملیات نظامی در ادلب را صادر کرده است.

این گزارش می افزاید از زمان آغاز عملیات ارتش ترکیه در روز یکشنبه و ورود تجهیزات نظامی آنان به استان ادلب سوریه، سوالات فراوانی در خصوص اهداف و نیات رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه مطرح شده است.

مجری شبکه فرانس بیست و چهار با بیان این که دولت ترکیه به منظور پایان درگیری ها در سوریه درصدد ایجاد منطقه کاهش تنش در استان ادلب است افزود: آنکارا نیروها یش را در مرز سوریه مستقر کرده است ، اما آیا هدف اردوغان نزدیکی به روسیه است?

ژنرال دومینیک ترینکاند رئیس پیشین ماموریت های نظامی فرانسه در سازمان ملل متحد، گفت: این عملیات در چارچوب توافق این کشور با ایران و سوریه صورت گرفته است و فراموش نشود که مبارزانی که پیش از این در شهر حلب بودند هم اکنون به شهر ادلب آمده اند و بیشتر نیروهای النصره هستند که در این منطقه حضور دارند.

وی ادامه داد: در چارچوب توافق  به دست آمده با ایران و روسیه، باید به یاد آورد که شهر ادلب در مرز با ترکیه واقع شده است و رئیس جمهور ترکیه اعلام کرده است که مایل نیست دالانی برای استقرار و عبور و مرور مبارزان در این منطقه شکل بگیرد. مجری در خصوص وجود مبارزان میانه رو در ادلب از  ژنرال دومینیک ترینکاند و سرنوشت آنان سوال کرد و وی پاسخ داد: کار بسیار دشواری است چرا که تمامی مبارزان از گروه های مختلف در ادلب متمرکز شده اند و دولت ترکیه در نظر دارد این منطقه را تحت کنترل و نظارت خود داشته باشد و اجازه نخواهد داد آنها در این استان حضور داشته باشند.  

مجری در خصوص نزدیکی آنکارا و مسکو با توجه به هماهنگیی که ترکیه برای انجام این عملیات با روسیه به عمل آورده است سوال کرد و وی گفت: بله ، علیرغم این که ایران و روسیه از جمله حامیان بشار اسد است و در مقابل ترکیه مخالف رژیم سوریه است ولی در این مورد قطعا همین است.

رئیس جمهور اردوغان که در سال های نخست آغاز درگیری ها در سوریه موضع موافق با مبارزان داشت هم اکنون موضع خود را تغییر داده و به جمع مخالفان این گروه ها و مبارزان پیوسته است. وی مشکل اصلی بین آمریکا و ترکیه را از یک سو وجود زندانیان سیاسی در این کشور و از سوی دیگر وجود مخالف درجه یک اردوغان در آمریکا است که اخیرا این به صورت بحران صدور ویزا برای شهروندان یکدیگر بدل شده است و این عملیات بیانگر دور شدن متحد پیشین آمریکا (ترکیه) از آن کشور  و نزدیک شدن آنکارا به مسکو است.

وی افزود: اردوغان در نظر دارد از این طریق فشار را بر واشنگتن افزایش دهد چرا که آمریکا به ترکیه به عنوان عضو ناتو نیاز دارد، با وجود این که ارتش این کشور به دلیل پاکسازی های پس از کودتا بسیار ضعیف شده است. ژنرال دومینیک ترینکاند در پایان چنین ارزیابی کرد که با توجه به شرایط پیش آمده، مواضع آنکارا به مسکو بسیار نزدیک تر است تا به مواضع واشنگتن، چرا که در منطقه خاورمیانه این روسیه است که دست برتر را دارد و در سوریه پیروز میدان شده است.

کلید واژه ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

آخرین مطالب

پربیننده ترین خبرها