یادداشت
توصیه های گروه بین الملل بحران درباره برجام از زبان بعیدی نژاد

توصیه های گروه بین الملل بحران درباره برجام از زبان بعیدی نژاد

رئیس تیم کارشناسی هسته ای با انتشار یادداشتی بخشی از مباحث يادداشت مربوط به توصيه های گروه بين المللی بحران و علاقمندی آنها به داشتن اطلاعات بيشتر در خصوص عدم امكان درج توصيه های آن گروه در متن برجام را منتشر کرد.ادامه...

چرا تنور بحران قطر و عربستان داغ شد؟

چرا تنور بحران قطر و عربستان داغ شد؟

روابط میان دوحه و ریاض ، هفته گذشته و به دنبال سخنان شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر به شدت تیره شد.ادامه...

احتمال وقوع جنگی تازه در منطقه

احتمال وقوع جنگی تازه در منطقه

نویسنده و تحلیلگر سرشناس عرب هشدار داد: اکنون جنگی رسانه ای بین قطر از یک سو و کشورهای امارات و عربستان و مصر از سوی دیگر در جریان است که ممکن است به جنگی نظامی منجر شود.ادامه...

برآشفتگی جناح ضد ایرانی عربستان در برابر جناح قطر

برآشفتگی جناح ضد ایرانی عربستان در برابر جناح قطر

برخی کارشناسان از وجود بحرانی جدی در داخل کشورهای عرب خلیج فارس، بین جناح وابسته به عربستان سعودی و قطر خبر می‌دهند و رسانه‌های مختلفی از جمله تِله پُولیس هم به بررسی زوایای این موضوع پرداخته‌اند.ادامه...

جنون غیرمنطقی آمریکا در قبال ایران

جنون غیرمنطقی آمریکا در قبال ایران

یک روزنامه آمریکایی نوشت تا زمانی که سیاست‌گذاران آمریکایی مدل ذهنی ضد ایرانی خود را تغییر ندهند، محکوم به شکست هستند.ادامه...

مذاکرات ژنو و وین نمایشی برای گول زدن افکار عمومی!

مذاکرات ژنو و وین نمایشی برای گول زدن افکار عمومی!

به تازگی کلیپی تصویری منتشر شده است که تلاش زیادی دارد اثبات کند متن برجام سالها پیش تهیه شده و مذاکرات هسته ای فقط نمایشی برای گول زدن افکار عمومی بوده است.ادامه...

  • ترکیه کمر همت به ساختن سد «ایلیسو» بسته است. سدی که در مرز جنوب‌شرقی این کشور و روی رود دجله ساخته می‌شود؛ رودی که آب آن به «اروند رود» ایران سرازیر می‌شود.

  • یکی از مباحث مهم اقتصاد ایران در دهه‌های اخیر معطوف به ضرورت کاهش نرخ سود بانکی بوده که همواره با مانع تورم دو رقمی برخورد کرده و ناکام مانده است. حداکثر واکنش سیاست‌گذار در برابر این ناکامی، استفاده از ابزاری بوده است که در ادبیات اقتصادی تحت عنوان سرکوب مالی از آن یاد می‌شود که به مفهوم تحمیل نرخ سود دستوری به بازار رسمی به جای تمرکز روی کاهش نرخ تورم است.

  • مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی، کارنامه 4 دولت را از 6 زاویه اقتصادی بررسی کرده است. یافته‌های این پژوهش چند نکته را تببین می‌کند: نخست آنکه نرخ رشد اقتصادی بالا بیش از هر عامل دیگر، مرهون «درآمدهای نفتی» بوده که دلیل کافی برای شکنندگی اقتصاد است.

  • آقای ترامپ کمتر حرف منطقی‌ می‌زند، اما از معدود سخنان درستش در زمان مبارزات انتخاباتی این بود که عربستان را به عنوان کانون و گهواره اصلی تولید و صدور تروریسم سلفی به خاورمیانه و جهان نامید.

  • «عبد الباری عطوان» تحلیل گر روزنامه رأی الیوم با اشاره اینکه اختلافات میان عربستان و امارات با قطر عمیق است، به طرح این پرسش پرداخت که شانس موفقیت آمیز بودن میانجی گری کویت برای حل بحران ایجاد شده با قطر چه میزان است؟

  • برخی معتقدند ایالات‌متحده آمریکا در رابطه با برجام رفتار دوگانه‌ای را در پیش گرفته است. از یکسو، تعلیق تحریم‌های ایران را که براساس برجام ‌باید در فواصل زمانی معین تمدید می‌شد، تمدید کرده است و به این ترتیب در عمل تعهد خود به برجام را نشان داده است و از سوی دیگر، اشخاص جدیدی را به بهانه‌هایی از جمله فعالیت‌های موشکی مشمول تحریم قرار داده است.

  • انتخابات هیات رییسه مجلس شورای اسلامی برای سال دوم در حالی چهارشنبه هفته جاری برگزار می شود که هنوز تفاهمی میان سه فراکسیون نمایندگان ولایی، مستقلین ولایی و امید ایجاد نشده و مذاکرات این سه فراکسیون در مورد انتخابات هیات رییسه مجلس در هاله ای از ابهام قرار دارد.

  • "بمب‌گذاری هفته گذشته در منچستر انگلیس، یکی دیگر از یادآوری‌های نفرت‌انگیز درباره تدوام تهدید جریان افراط گرایی بود و سفر رییس‌جمهور آمریکا به خاورمیانه بار دیگر نشان داد عربستان به عنوان مرکز اشاعه این تروریسم چگونه از هر مسئولیتی در این باره سر باز می‌زند و می‌گریزد. حقیقت این است که رییس‌جمهور آمریکا به عربستان دستانی باز و مسیری هموار در منطقه ارائه داده است."

  • در پی وخامت تنش روابط عربستان و امارات متحده عربی با قطر مهم ترین سوالی که مطرح است اینکه چنانچه جنگ رسانه ای دو طرف تا رویارویی نظامی پیش برود، چه کسی در جبهه دفاع از قطر خواهد ایستاد؟

  • در هفته های گذشته، موضوع سند موسوم به 2030 در یک مرحله به طور اجمالی و کلی توسط مقام معظم رهبری مورد اشاره قرار گرفت.

آرشیو اخبار