تحلیلگران بین المللی: بشار اسد در قدرت می ماند

تحلیلگران بین المللی: بشار اسد در قدرت می ماند
پنج‌شنبه 12 دی 1392 - 10:04

العالم - با آغاز جنگ در سوریه، همواره تحلیل ها و پیش بینی غیر واقع بینانه غربی ها و حکام عرب از سرنگونی قریب الوقوع نظام بشار اسد رئیس جمهوری حکایت داشت اما با گذشت بیش از 34 ماه از جنگ در این کشور، امروز وضعیت کاملا تغییر کرده و تحلیلگران بین المللی اتفاق نظر دارند که "بشار اسد" در قدرت باقی خواهد ماند.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، "لمیس فرحات" از نویسندگان عرب در تحلیلی نوشت: همگان به یاد دارند که "باراک اوباما" رئیس جمهور آمریکا در 22 مارس سال 2013 در یک کنفرانس خبری مشترک با "ملک عبدالله" پادشاه اردن در عمان گفت: من اطمینان دارم که بشار اسد دیر یا زود سقوط خواهد کرد؛ اما همزمان با این تصریحات اوباما، دستگاههای اطلاعاتی در حال جمع آوری اطلاعات و نشانه هایی بودند که نشان می داد این فرضیه کاملا اشتباه است و امروزه با آغاز سال 2014، سوریه به عنوان نمونه ای از تعهدات ناهمگون و نشانه ای از ناتوانی آمریکا در زمینه هدایت رویدادها از فاصله دور بوده است.
فرحات در مقاله ای که در پایگاه "پانوراما الشرق الاوسط" منتشر کرد، افزود: بررسی های اطلاعاتی غرب که در گذشته از شکست بشار اسد در آینده نزدیک خبر می داد، امروزه نشان می دهد که وی ممکن است حداقل در آینده نزدیک همچنان بر مسند قدرت باقی بماند؛ به ویژه اینکه وی کنترل مناطق حساس از خاک سوریه به ویژه در مرز با لبنان و ساحل مدیترانه را در اختیار دارد.
وی نوشت: احتمال سرنگونی بشار اسد مطرح نیست، زیرا حتی در صورت هزینه کردن مبالغ هنگفت از سوی آمریکا برای نظم بخشیدن به مخالفان، تحقق این احتمال به ویژه در سایه فقدان وجود اتحاد و نظم میان گروههای مخالف حکومت سوریه کاملا دشوار به نظر می رسد.
براساس تحلیل های جدید دستگاههای اطلاعاتی آمریکا، بشار اسد توانایی حفظ قدرت در آینده نزدیک را دارد و باراک اوباما و دیگر مقامات عالی رتبه آمریکا بر جلوگیری از تکرار پیش بینی ها درباره سرنگونی بشار اسد در آینده نزدیک تأکید دارند تا بدین وسیله اعتبار خود را بیش از پیش از دست ندهند.
پیروزی های پی درپی ارتش سوریه در چند ماه گذشته و بیم آمریکا از رسیدن کمک هایش به دست افراطیون و همچنین تردید در تغییر تعادل قوا در سوریه موجب تغییر تحلیل آمریکایی ها درباره جنگ سوریه شده است.
برخی از مقامات عالی رتبه دولت اوباما و پنتاگون بر این باورند که فرصت برای تقویت "مخالفان معتدل" به پایان رسیده و از فشارها بر بشار اسد برای کناره گیری کاسته خواهد شد.
یک دیپلمات آمریکایی که مدت طولانی در منطقه فعالیت کرده در این باره می گوید: این گونه به نظر می رسد که بشار اسد، سید حسن نصر الله و حامیان سوریه در این جنگ پیروز شده اند.

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها