رونمایی دو ماهواره جدید در ایران + ویژگی‌ها

رونمایی دو ماهواره جدید در ایران + ویژگی‌ها
دوشنبه 14 بهمن 1392 - 11:40

خبرنگار شبکه العالم از رونمایی دو ماهواره جدید به مناسبت روز ملی فناوری فضایی خبر داد.

خبرنگار شبکه العالم گزارش داد، امروز (دوشنبه) به مناسبت روز ملی فناوری فضایی از دو ماهواره "تدبیر" و "خلیج فارس" رونمایی شد.

 

ماهواره "تدبیر"

ماهواره تدبیر با جرم 50 کیلوگرم و ابعاد 74.2*50*50 سانتی‌متر مکعب با مأموریت عکس‌برداری با قدرت تفکیک مکانی بهتر از 100 متر در مدار 250*375 کیلومتر قرار می‌گیرد.

همچنین این ماهواره قابلیت دریافت پیام بین 16 کاربر از طریق گوشی‌های قابل حمل در هر موقعیت جغرافیایی را دارد. به کمک جی‌پی‌اس فضایی موقعیت‌یابی می‌کند.

ماهواره تدبیر با مدیریت سیستمی سازمان هوا-فضای ایران توسط مرکز تحقیقات فضایی دانشگاه علم و صنعت به صورت صد درصد بومی و با همت اساتید و دانشجویان جوان و متعهد این دانشگاه و با مساعدت صنایع داخلی درمدت 5 ماه طراحی وساخته شده است.

 

ماهواره "خلیج فارس"

ماهواره مخابراتی خلیج فارس توسط دانشگاه صنعتی مالک اشتر طراحی و ساخته شده است.

ماهواره مخابراتی خلیج فارس سازگار با بستر ارتباطی بی سیم زمین پایه کشور بوده و خدمات ارتباطی بی سیم ماهواره ای را به صورت امن و مطمئن با پوشش جغرافیایی ملی و یا منطقه ای ارائه می کند.

این سامانه مجهز به پایانه های کاربردی کوچک و سبک بوده و در شرایط بروز بحران ناشی از حوادث و بلایای طبیعی نیز توسط نیروهای امدادی مورد استفاده قرار می گیرد.

ماهواره خلیج فارس برای برقراری خدمات ارتباطی امن اختصاصی باند باریک از نوع غیربلادرنگ یا ذخیره - ارسال مورد استفاده قرار گرفته و سرویس پیام رسانی کوتاه را در داخل یا خارج مرزهای ملی تامین خواهد کرد. افق آتی این طرح تحقق یک منظومه ماهواره ای است.

 

کلید واژه ها :

پربیننده ترین خبرها