دو دستگی میان اعضای داعش در عراق؛

داعش دوست نزدیک ابوبکر البغدادی را اعدام کرد

داعش دوست نزدیک ابوبکر البغدادی را اعدام کرد
پنج‌شنبه 11 تير 1394 - 13:55

گروه تروریستی داعش هفته گذشته یکی از اعضای ارشد خود را که دوست ابوبکر بغدادی خلیفه خود خوانده این گروه بود، به دلیل تلاش برای کودتا اعدام کرد.

به گزارش روز پنجشنبه پایگاه خبری شبکه العالم، نشریه انگیسی "دیلی میل" نوشت: ابوعثمان الحسن از اعضای ارشد داعش در موصل و یکی از اعضای شورای مشورتی این گروه بعد از محاکمه کوتاهی که در آن رسما به توطئه و تلاش برای کودتا متهم گردید، اعدام شد. اجرای حکم اعدام نیز سریعا و به شکلی مبهم داخل پایگاه نظامی متعلق به داعش در غرب موصل انجام شد.

ابوعثمان الحسن به دوستی با ابوبکر بغدادی "خلیفه" خودخوانده داعش معروف بود اما این نشریه اشاره ای نکرد که بغدادی از محاکمه و اعدام او آگاه بود یا نه و آیا با این حکم موافق بوده است یا خیر.

اعدام وی باعث بروز نوعی دودستگی میان اعضای داعش در شاخه عراق شد و کار به جایی رسید که تعدادی از آنها مواضع خود را ترک کردند.

نشریه "بیزینس انسایدر" در این رابطه نوشت که دهها تن از اعضای داعش در اعتراض به اعدام الحسن، موصل را ترک کرده و به شهر رقه در سوریه بازگشته اند.

دیلی میل نیز به نقل از یک شاهد عینی که با روزنامه های عراق مصاحبه کرد، نوشت: محاکمه بعد از اختلافات مستمر میان الحسن و نمایندگانش انجام شد و وی به توطئه علیه "دولت خلافت" متهم گردید.

برپایه این گزارش، دیگران نیز می گویند که محاکمه الحسن بعد از اعتراض او به افزایش نفوذ خارجی ها در تشکیلات داعش صورت گرفت که همین موضوع باعث تقسیم موصل به پایگاهی برای عرب ها و پایگاهی برای غیر عرب ها شد و در پی آن بسیاری از جنگجویان عرب از موصل به رقه گریختند.

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها