تحریف مسأله فلسطین در مدرسه اردنی، جنجال آفرید

تحریف مسأله فلسطین در مدرسه اردنی، جنجال آفرید
شنبه 24 بهمن 1394 - 20:19

العالم ـ انتشار تصویری از کتاب درسی یک مدرسه خصوصی در اردن با موضوع فلسطین، خشم فعالان اردنی را برانگیخت و "تحریف تاریخی" مساله فلسطین نامیده شد.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، تصویر یک کتاب درسی در یکی از مدارس خصوصی اردن، مسأله فلسطین و درگیری عربی ـ اسراییلی را به منازعه بر سر اتاقی در یک خانه تشبیه کرده که دو طرف درگیری با کشیدن خطی بر روی زمین، اتاق را میان خود تقسیم می کنند. این تصویر همچنین پرسشی درباره میزان خوشبختی حاصل از این راه حل مبنی بر برپایی دو دولت با فرهنگی مختلف بر روی سرزمینی واحد را به دانش آموزان القا می کند!

از سوی دیگر، همزمان با تاکید وزارت آموزش و پرورش اردن بر لزوم تحقیق پیرامون صحت آنچه فعالان در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته اند، "ولید جلاد" سخنگوی رسمی وزارت آموزش و پرورش اردن چنین ماجرایی را اساسا بعید دانست. 

فعالان اجتماعی خاطرنشان کرده اند که وجود چنین برنامه درسی، نوعی خدشه دار کردن تاریخ است و وزارت آموزش و پرورش اردن باید نظارت و کنترل بیشتری بر برنامه های درسی مدارس داشته باشد.

مادر یکی از دانش آموزان در مدارس آمریکایی - اردنی، تصویری از برنامۀ درسی علوم اجتماعی کلاس هفتم را منتشر و از تدریس این گونه مطالب در کتب درسی مدارس اردن انتقاد کرده است.

فعالان اجتماعی تصریح کرده اند که نظارت، کنترل و بررسی برنامه های درسی فرزندانشان در بخش خصوصی ـ که از هرگونه نظارت به دور است ـ ضروری است و از اصول اساسی انقلاب فکری به منظور نجات نسلی کامل از چنگال افکار گمراه کننده به شمار می آید.

یکی از فعالان در این باره نوشت: چرا نهادهای حمایت مالی خارجی و نیز شخصیت هایی که همواره درباره لزوم تغییر شیوه های درسی سخن می گویند و مطالب ضد زن و یا خشونت آمیز و نژادپرستانه را حذف می کنند، ولی اینک در قبال این گونه افکار مسموم که تاریخ گذشته و حال ما را خدشه دار کرده و افکار نسل های ما را مسموم می کنند، سکوت کرده اند؟

فردی دیگری در صفحات اجتماعی نوشته است: دیوار حائل نژادپرستانه نیز در این کتاب به "دیوار حمایت از اسراییل" تغییر نام داده، گویی که وجود این دیوار را توجیه می کند! در حالی که اسراییلی ها خود به نژادپرستانه بودن آن اذعان دارند..

210 

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها