چرا یونان دست به دامان "اسرائیل" شده است؟

چرا یونان دست به دامان
يکشنبه 9 خرداد 1395 - 15:20

دولت چپگرای افراطی یونان در اقدامی که گویای عمق تحولات جاری بین این کشور با رژیم اسرائیل است، خواستار کمک این رژیم برای تأسیس سازمان اطلاعات نظامی به منظور مقابله با چالشهای امنیتی پیش رو شد.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، سایت "هاآرتس" به نقل از مسئولین وزارت دفاع یونان نوشت آتن برای تأسیس سازمان اطلاعات نظامی فعال و مؤثر از تل آویو درخواست کمک کرده است.
سایت "هاآرتس" مدعی شد که علت این درخواست "تجربه غنی اسرائیل در این زمینه" است.
به گفته مقامات امنیتی یونانی وزارت دفاع این کشور از "اسرائیل" برای آموزش کادر و نیروهای این سازمان درخواست کمک کرده است.
آنها گفتند با توجه به "تشدید خطرات امنیتی" به خصوص پس از وقوع حملات تروریستی در چند کشور اروپایی، وجود یک سازمان اطلاعات قدرتمند اجتناب ناپذیر به نظر می رسد.
مسئولین امنیتی یونان افزودند: ضعف یونان در زمنیه اطلاعات و تجسس ناشی از این است که مدتهای طولانی در اشغال بوده است لذا آنگونه که باید و شاید قادر به مقابله با چنین چالشهایی نیست.
عاموس هارئیل، تحلیلگر امور نظامی در روزنامه "هارتس" که هفته گذشته در سفر به یونان، مقاله ای را درباره روند تحول روابط بین اتن و تل آویو نوشت، تقاضای کمک صریح دولت یونان از "اسرائیل" برای تأسیس سازمان اطلاعات را ناشی از "روابط محکم" دو جانبه بین ارتش و دستگاه امنیتی یونان با همتایان خود در "اسرائیل" دانست.
هارئیل که نمی تواند ذوق زدگی خود را از مشاهده یک تابلوی رنگ روغن از تصویر موشه دایان، وزیر جنگ و رئیس اسبق ستاد ارتش رژیم اشغالگر در دفتر فرمانده نیروی هوایی یونان پنهان کند می نویسد "این ژنرال یونانی، به صرف اینکه این تابلو را از یک تاجر اسرائیلی هدیه گرفته است، به خود می بالد."
هارئیل همچنین به داستان یک مقام ارشد در وزارت دفاع ایتالیا اشاره می کند که مجموعه ای از عکسهای هوایی این رژیم را در دفتر خود نگهداری می کند. وی می گوید این مجموعه عکسها را "عمیکام نورکین"، فرمانده شاخه برنامه ریزی در ستاد ارتش "اسرائیل" به این مسئول ایتالیایی هدیه کرده است.
هارئیل معتقد است "اسرائیل" و یونان، هر دو رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، را دشمن خود می دانند.
این روزنامه نگار اسرائیلی می گوید که بازی منافع، یونان را بر آن داشته است که حساب روابط خود با "اسرائیل" را از موضوع رفتارهای تل آویو با فلسطینیها جدا کند. حال آنکه این کشور پیش از این از حامیان جدی فلسطینیها بود.

208 ـ 211

پربیننده ترین خبرها