با سندرم مرگ ناگهانی نوزاد بیشتر آشنا شوید

با سندرم مرگ ناگهانی نوزاد بیشتر آشنا شوید
چهارشنبه 15 شهريور 1396 - 18:23

نتایج یک پژوهش جدید نشان می‌دهد که نوزادان حداقل تا ۶ ماه اول برای کاهش خطر ابتلا به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) در همان اتاقی که پدر و مادر حضور دارند بخوابند.

العالم - ایران / علمی

نکته قابل‌توجه این پژوهش این است که کودکانی که در اتاقی جدا از پدر و مادر خود می‌خوابند، خواب عمیق‌تری را تجربه کرده و زودتر از خواب بیدار می‌شوند. که این کودکان کمتر به تغذیه در هنگام شب نیاز دارند.

بر اساس گزارش میل‌آنلاین، درواقع با اینکه طبق دستورالعمل‌های اعلام شده از سوی آکادمی کودکان(AAP) توصیه می‌شود که نوزادان حداقل تا 6 ماه اول برای کاهش خطر ابتلا به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) در همان اتاقی که پدر و مادر حضور دارند بخوابند اما بعد از طی این دوره 6 ماهه بهتر است نوزاد برای خوابیدن به اتاق شخصی منتقل شود.

«جودی میندل»، پزشک متخصص کودکان بیمارستان فیلادلفیا گفت: "یکی از دلایل اصلی این است که آنها عادت می‌کنند تا در تنهایی و به خودی خود به خواب بروند."

طبق یافته‌های این پژوهش که در مجله Sleep Medicine منتشر شده است، "سندرم مرگ ناگهانی نوزاد"(SIDS) نیز نامیده می‌شود، عبارت است از مرگ نابهنگام نوزادان در خواب بدون هیچ‌گونه پیش‌بینی قبلی پزشکی و بدون برجای‌گذاشتن هیچ‌گونه عارضه‌ای در بدن نوزاد که در حین کالبدشکافی قابل تشخیص باشد.

به این بیماری "مرگ تختخواب" نیز اطلاق می‌شود زیرا اغلب در کودکان در تختخواب روی می‌دهد.

عامل این بیماری ناشناخته است گرچه دانشمندان توانسته‌اند برخی موارد منشأ این بیماری را شناسایی کنند.

پارامترهای ریسک‌پذیری نوزادان به گفته محققان زودرس بودن نوزادان، در معرض دود دخانیات قرار داشتن در هنگام خواب، به پشت نخواباندن نوزادان (نباید روی قلب آن‌ها فشار باشد) و عوامل ژنتیکی هستند.

در این پژوهش، محققان پرسشنامه های تکمیل شده توسط والدین 6,236 نوزاد در سن 6 تا 12 ماهگی در ایالات متحده را تجزیه و تحلیل کردند.

آنها همچنین 3,798  پدر و مادر را از استرالیا، برزیل، کانادا، بریتانیا و نیوزلند بررسی کردند.

نتایج تحقیقات نشان می‌دهد نوزادانی که در اتاق‌های جداگانه از والدین خود می‌خوابند، زودتر از خواب بیدار می‌شوند، زمان کمتری چرت زده و خواب بیشتر و عمیق‌تری را در طول 24 ساعت تجربه می‌کنند و به تغذیه شبانه نیاز نخواهند داشت و در مقابل والدین نیز از کیفیت خواب بالاتری بهره‌مند خواهند شد.

منبع: تسنیم

پربیننده ترین خبرها