شورای امنیت سازمان ملل درباره بحران میانمار تشکیل جلسه می‌دهد

شورای امنیت سازمان ملل درباره بحران میانمار تشکیل جلسه می‌دهد
سه شنبه 21 شهريور 1396 - 09:03

شورای امنیت قصد دارد در جلسه‌ای فوق‌العاده، نسل‌کشی مسلمانان روهینگیا را در میانمار بررسی کند.

العالم _ آسیا

به نقل از خبرگزاری فرانسه؛ پس از آنکه کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل درباره پاکسازی قومی در میانمار و رانده شدن بیش از 350 هزار مسلمان روهینگیا از کشورشان هشدار داد، قرار است شورای امنیت در این خصوص جلسه‌ای فوق‌العاده تشکیل دهد.

در دو هفته اخیر حدود یک‌سوم از مسلمانان روهینگیا در پی اقدامات ارتش و نیروهای نظامی میانمار وادار به فرار به بنگلادش شده اند. آن‌ها ماجرا‌هایی دردناک را از اقدامات خشونت‌آمیز سربازان و بودایی‌ها روایت کرده اند. بسیاری از روستا‌های مسلمانان روهینگیا در این درگیری‌ها ویران شده است. دولت میانمار مسلمانان را مقصر ایجاد این وضع معرفی می‌کند.

روز دوشنبه زید رعد حسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرد این خشونت‌ها نمونه‌ای کلاسیک از پاک‌سازی قومی است. چند ساعت پس از این هشدار، شورای امنیت اعلام کرد روز چهارشنبه برای بررسی این بحران تشکیل جلسه خواهد داد.

آنگ سان سو چی، رهبر میانمار و برنده اسبق جایزه صلح نوبل از پذیرش مسئولیت در قبال این بحران سرباز می‌زند و همین امر، فشارها را بر وی به شدت افزایش داده است. دفتر وی اواخر روز دوشنبه اعلام کرد میانمار از بیانیه‌های سازمان ملل و برخی کشورها در محکومیت حملات تروریستی استقبال می‌کند؛ اما به موضوع پاک‌سازی قومی اشاره نکرد. در این بیانیه همچنین از عملیات ارتش میانمار دفاع شده است.

انگلیس و سوئد خواهان تشکیل جلسه فوق‌العاده شورای امنیت برای بررسی این خشونتها شده اند. شورای امنیت اواخر ماه اوت برای بررسی موضوع میانمار پشت درهای بسته تشکیل جلسه داد؛ اما پس از آن بیانیه‌ای رسمی منتشر نشد. به گفته دیپلمات‌های سازمان ملل، چین – یکی از مهمترین شرکای تجاری میانمار – مخالف مداخله شورای امنیت در این بحران بوده است.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها