قشقاوی در نشست گرامیداشت روز جهانی صلح:

هیچ کشوری نمی‌تواند ادعا کند که در زمینه حقوق بشر وضعیت قابل قبولی دارد

هیچ کشوری نمی‌تواند ادعا کند که در زمینه حقوق بشر وضعیت قابل قبولی دارد
سه شنبه 28 شهريور 1396 - 21:47

معاون کنسولی وزیر امور خارجه گفت: در حال حاضر هیچ کشوری نمی‌تواند ادعا کند که در زمینه حقوق بشر وضعیت قابل قبولی دارد و تمامی کشورها باید برای ارتقای وضع حقوق بشر تلاش کنند.

العالم ـ ایران ـ سیاسی

گرامیداشت روز جهانی صلح با حضور اندیشمندان و نخبگان در مرکز پژوهشهای وزارت امور خارجه برگزار شد.

در این نشست حسن قشاوی معاون کنسولی وزیر امور خارجه گفت: جنگهایی که اکنون در منطقه وجود دارد هیچ ریشه‌ای در آیین ما ندارد و اصل بر این بود که همه مردم رسالت پیامبر اسلام را می‌پذیرفتند؛ اصل ادیان این بود که صلح در فضای جهانی حاکم شود و در هر مقطع زمانی و مکانی که اصل دین پذیرفته شد جنگها متوقف شد.

وی با بیان این که اسلام ضد جنگ است گفت: دفاع، اگر در رفع تهدید بالقوه باشد جهاد ابتدایی است و اگر برای رفع تهدید باالفعل باشد جهاد حقیقی است و امام خمینی که در تحریرالوسیله تحت عنوان بحث دفاعی موضوعاتی را بررسی می‌کند بیانگر جهاد حقیقی است.

قشقاوی تاکید کرد: درست است که در جهان امروز اصل عدم توسل به زور مورد تاکید جامعه جهانی قرار گرفته است اما از امکان دفاع مشروع تفسیر گسترده‌ای شده است. مثلاً کشوری ادعا می‌کند که من دارای قلمرو بسیار بزرگی هستم و در هر جای دنیا که قلمرو خود را در خطر احساس کنم به دفاع می‌پردازم؛ این رویکردی بود که در زمان جورج بوش توسط آمریکا اجرا شد.

وی با بیان این که در روز گذشته بزرگترین بودجه نظامی جهان به مبلغ 700 میلیارد دلار در کنگره آمریکا به تصویب رسید گفت: از این مبلغ 640 میلیارد دلار در اختیار پنتاگون قرار گرفت تا وضع موجود نیروهای آمریکا حفظ شود و 60 میلیارد دلار برای عملیاتهای نظامی در مناطقی مثل خاورمیانه اختصاص داده شد.

قشقاوی ادامه داد: در حال حاضر هیچ کشوری نمی‌تواند ادعا کند که در  زمینه حقوق بشر وضعیت قابل قبولی دارد و تمامی کشورها باید برای ارتقاء وضع حقوق بشر تلاش کنند. تا زمانی که بودجه‌های عمومی به صادرات اسلحه اختصاص داده شود؛ امکان ندارد جهان به سمت صلح عمومی حرکت کند.

وی تصریح کرد: اگر کسی ادعا کند که حقوق بشر در جهان مطرح شد تا حقوق جنگ فراموش شود؛ مبالغه‌آمیز نیست. چراکه کشورهای صادرکننده سلاح از فعالان حقوق بشر هستند و از سایر کشورها گزارش حقوق بشر می‌گیرند.

تسنیم

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها