فرانسه: همه با توافق هسته‌ای ایران موافقند

فرانسه: همه با توافق هسته‌ای ایران موافقند
پنج‌شنبه 6 مهر 1396 - 05:57

وزیر امور خارجه فرانسه با انتقاد از موضع متناقض آمریکا در قبال توافق هسته ای ایران گفت: مجموعه کشورهای ذینفع در توافق هسته ای ایران، با حفظ آن موافقت دارند.

العالم - اروپا

ژان ایو لودریان در مصاحبه اختصاصی با شبکه تلویزیونی خبری فرانسوی زبان ب اف ام ت و، درباره مواضع تند روسای جمهور آمریکا و کره شمالی در قبال یکدیگر و اینکه از این بابت نگران است یا نه، گفت: بله. جای نگرانی دارد. نکته جدید این است که در کره شمالی، ما واقعا از چند ماه قبل به این طرف شاهد تغییر راهبرد هستیم. این بدان معناست که کره ای ها در شرایط انجام آزمایش های هسته ای قرار دارند و بر این اساس آنها دارای سلاح هسته ای هستند، آن را نشان داده اند و آن را توسعه می دهند. آنها همچنین آزمایش های بالیستیک معناداری انجام داده اند. این آزمایش ها اجازه می دهد در زمانی که لازم باشد و بعد از سوار کردن کلاهک هسته ای روی موشک، بتوانند آن را به سوی آمریکا و شاید اروپا شلیک کنند. این مساله قطعا باعث نگرانی و بی ثباتی در منطقه پاسیفیک است و ژاپنی ها، مردم کره جنوبی، چینی ها و آمریکایی ها را در وهله نخست نگران می سازد.

وزیر  امور خارجه فرانسه در پاسخ به این پرسش که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در سازمان ملل شدیدا از ایران انتقاد کرده و آماده است تا توافق هسته ای با ایران را پاره کند، واکنش فرانسه چیست، گفت: در اینجا ما شاهد تناقض هستیم. اگر خواستار آن هستیم که کره شمالی از سلاح هسته ای چشم پوشی کند، نمی توان همزمان از پیمانی که به چشم پوشی کردن ایران از سلاح هسته ای منجر شده است، انتقاد کرد و رفتاری تا این اندازه متناقض بروز داد. اگر آمریکا از توافقات وین که بعد از سال ها مذاکره و با نقش آفرینی قابل ملاحظه فرانسه به نتیجه رسیده است، خارج شود، این موضوع موضع کسانی در ایران را که خواستار سلاح هسته ای هستند تقویت می کند. بر این اساس، اگر قرار باشد در ادامه ایران به سلاح هسته ای مجهز شود چرا دیگران را از این مساله منع کنیم. در نتیجه باید منتظر درگیری در آینده باشیم.

هفته گذشته رئیس جمهور آمریکا سخنان تندی را مجمع عمومی سازمان ملل متحد مطرح کرد که خوشبختانه هنوز رنگ عمل به خود نگرفته است. من مشاهده می کنم که مجموعه کشورهایی که هفته قبل در جلسه کاری مشترک شرکت کردند اعم از روسیه و چین و آلمان و انگلیس با حفظ توافق هسته ای موافقند. توافقی که تاکنون محترم شمرده شده است. اگر توافق رعایت نشده بود موضع ما متفاوت بود. اما آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارشات اش تایید کرده که توافق رعایت شده است.

زمان برای استقلال کردستان مناسب نیست

وزیر امور خارجه فرانسه درباره اینکه با استقلال کردستان موافق است یا نه و آیا در نهایت نباید به این سمت رفت، گفت: به نظر ما امروز برای دستیابی به استقلال مناسب نیست. به نظر ما بهتر آن است که امروز کردها آزادی عمل بیشتری داشته باشند، از خودمختاری بیشتری برخوردار باشند، کنترل آینده خود را بهتر در دست داشته باشند. اگر امروز اعلام استقلال شود این مساله بحران های بزرگی را در خاورمیانه ( غرب آسیا) به وجود می آورد، آن هم در زمانی که که در حال اضمحلال است و این مهم با مشارکت جدی خود کردها که ما آنها را در این مسیر آموزش داده ایم، ممکن شده است. کردها نبردهایی مثال زدنی داشته اند و در آزادسازی موصل نقشی مهم ایفا کردند.

پربیننده ترین خبرها