تحولات در روابط ایران و ترکیه با سفر اردوغان به تهران

تحولات در روابط ایران و ترکیه با سفر اردوغان به تهران
يکشنبه 9 مهر 1396 - 17:47

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و ترکیه درمجلس شورای اسلامی سفر اردوغان رییس جمهور ترکیه به تهران را با توجه به تحولات منطقه دارای اهمیت زیادی دانست و گفت: این سفر می تواند به نزدیکی مواضع دو کشور در حوزه های مختلف کمک کند.

العالم ـ ایران ـ سیاسی

احمد علیرضا بیگی در خصوص اهمیت سفر رییس جمهور ترکیه به تهران افزود: ایران و ترکیه دو قدرت بزرگ منطقه ای هستند و با دارا بودن مشترکات بسیار، همچون تاریخ و ارتباطات کهن شاهد به نتیجه رسیدن بسیاری از فعالیت های خوب و با ارزش با یکدیگر هستند.
وی ادامه داد: به خصوص در عرصه اقتصاد و سرمایه گذاری اقتصادی و مبادلات اقتصادی همکاری خوبی بین دو کشور وجود دارد به گونه ای که ترکیه حجم مبادلات اقتصادی خود با ایران را به 30 میلیارد دلار رسانده است.
رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و ترکیه درمجلس گفت: در سال های گذشته اتفاقات خوبی در خصوص همکاری های اقتصادی ایران و ترکیه رخ داده و باعث شده حجم مبادلات اقتصادی دو کشور نزدیک تر شود.
علیرضابیگی با بیان اینکه دو کشور ایران و ترکیه به جهت دارا بودن موقعیت ویژه و طمع کاری قدرت های بزرگ دارای سرنوشت مشترکی هستند، افزود: تلاش برای فرسایش و کاهش قدرت در ترکیه خودش را نشان می دهد و بهترین نماد آن نیز کودتایی بود که در ترکیه رخ داد و جمهوری اسلامی ایران اولین کشوری بود که کودتا را محکوم و از دولت قانونی ترکیه حمایت و پشتیبانی کرد.
وی ادامه داد: این پیوند استراتژیک در دوره های مختلف از جمله در دوره تحریم خودش را نشان داده است و در شرایط ناامنی منطقه همکاری دو کشور می تواند شرایط بسیار خوبی را در صلح و ثبات منطقه به دنبال داشته باشد.

برچیده شدن داعش و پیدایش معضل جدید برای بی ثباتی منطقه 
رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و ترکیه درمجلس گفت: سفر رییس جمهور ترکیه به تهران با توجه به تحولات جدید منطقه دارای اهمیت است که از یک طرف داعش از صحنه منطقه برچیده می شود و یک ورژن جدیدی از بی ثبات ساختن منطقه خودش را نشان می دهد که همان همه پرسی در اقلیم کردستان است.
علیرضابیگی افزود: این حادثه بر شرایط منطقه تاثیر خواهد داشت لذا باید با همکاری های منطقه ای بین همسایگان بتوانیم با اتخاذ موضع شفاف اطمینان خاطر بیشتری را برای ثبات منطقه ایجاد کنیم و از مرزهای بین المللی و شناخته شده برمبنای حقوق بین الملل به درستی مراقبت کنیم.

نقش بر آب شدن سناریوی آمریکا و اسراییل با همکاری ایران و ترکیه 
وی ادامه داد: قطعا همکاری های اقتصادی و امنیتی برای ثبات منطقه سبب نزدیکی مواضع دو کشور ایران و ترکیه در موضع گیری های بین المللی خواهد شد.
رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و ترکیه در گفت وگو با ایرنا خاطرنشان کرد، همه ما باید بپذیریم غرب به دنبال ایجاد چالش در غرب آسیا است و این سناریو را صهیونیست ها و آمریکایی ها از گذشته دنبال می کنند و همکاری های دو کشور ایران و ترکیه سبب خواهد شد آن ها نتوانند به نیت شوم و پلید خود دست یابند.
علیرضابیگی تاکید کرد: ما با همکاری های منطقه ای و داشتن مواضع مشترک در مجامع بین المللی به خصوص در سازمان ملل می توانیم روند بی ثبات سازی منطقه و نقش اسرائیل و آمریکا را بیشتر برای افکار عمومی جهان روشن کنیم.
اردوغان رییس جمهور ترکیه 12 مهرماه به تهران سفر می کند.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها