تب استقلال طلبی به ایتالیا رسید/ اروپا در آستانه تنش های منطقه ای

تب استقلال طلبی به ایتالیا رسید/ اروپا در آستانه تنش های منطقه ای
دوشنبه 1 آبان 1396 - 08:16

پس از همه پرسی در منطقه کاتالونیا در اسپانیا و مخالفت شدید دولت و درگیری پلیس این کشور با استقلال طلبان، این بار دو منطقه ثروتمند در شمال ایتالیا در یک همه پرسی به افزایش خودمختاری رای دادند.

العالم ـ اروپا

به گزارش رویترز، روز یکشنبه میلیون ها رای دهندگان در دو منطقه «ونتو» و «لمباردی» برای تصمیم گیری در مورد افزایش خودمختاری به پای صندوق های رای رفتند. طبق نتایج اولیه، 90 درصد از رای دهندگان به افزایش خودمختاری رای «آری» دادند.
این دو منطقه توسط حزب «لیگ شمالی» که زمانی علنا جدایی طلب بود، اداره می شود. این حزب خواستار برگزاری یک همه پرسی درباره مذاکره با رم برای کسب موقعیت مالی بهتر شده بود.
میزان مشارکت در لمباردی بیش از 40 درصد و در ونتو 57 درصد بود. این همه پرسی بر خلاف همه پرسی کاتالونیا، مطابق قانون اساسی برگزار شد. اما این همه پرسی الزام آور نیست.
شهر میلان که هاب مالی ایتالیاست، در لمباردی قرار دارد. این منطقه 20 درصد از اقتصاد ایتالیا را شامل می شود. ونتو ده درصد از اقتصاد این کشور را در بر می گیرد. ونیز که قطب گردشگری ایتالیاست در این منطقه قرار دارد.
به گزارش ایرنا، مردم هر دو منطقه می گویند که دولت مرکزی ایتالیا مالیات آنها را هدر داده و خدمات عمومی ضعیفی به آنها ارائه می دهد و پول آنها را به جنوب فقیرنشین می فرستد.
در حالی که اسپانیا سعی دارد مانع از استقلال منطقه کاتالونیا شود، همه پرسی در ایتالیا می تواند به تنش های منطقه ای در سایر بخش های اروپا دامن بزند.

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها