شورای امنیت درصدد تصویب قطعنامه علیه اقدام ترامپ در قبال قدس

شورای امنیت درصدد تصویب قطعنامه علیه اقدام ترامپ در قبال قدس
شنبه 25 آذر 1396 - 23:17

شورای امنیت سازمان ملل متحد پیش‌نویس قطعنامه‌ای را که در آن بر عدم تأثیر حقوقی اقدام اخیر آمریکا در قبال قدس تاکید شده است، بررسی می‌کند.

العالم - فلسطین اشغالی

 به نقل از خبرگزاری رویترز، در پیش‌نویس این قطعنامه یک‌صفحه‌ای که از سوی مصر ارائه شده است، تأکید شده که هر تصمیمی در قبال وضعیت قدس هیچ تاثیر حقوقی ندارد.

پیش‌نویس این قطعنامه در حالی ارائه می‌شود که چندی پیش دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد که قدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت می‌شناسد.

در پیش‌نویس این قطعنامه که امروز (شنبه) میان ۱۵ عضو شورای امنیت پخش شده، مشخصاً به آمریکا یا ترامپ اشاره‌ای نشده است.

دیپلمات‌ها می‌گویند که این قطعنامه از حمایت بسیار گسترده‌ای برخوردار است اما به احتمال زیاد توسط واشنگتن وتو خواهد شد.

به گفته منابع آگاه، احتمال می‌رود که شورای امنیت دوشنبه یا سه‌شنبه این قطعنامه را به رأی‌گیری بگذارد.

این پیش‌نویس برای تصویب نیازمند حداقل ۹ رأی موافق است و نباید توسط هیچ یک از پنج عضو دائم یعنی آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه یا چین وتو شود.

در متن این پیش‌نویس آمده است، هر تصمیم یا اقدامی که مبتنی بر تغییر ساختار و وضعیت شهر مقدس قدس باشد، تأثیر حقوقی ندارد، باطل است و باید بر اساس قطعنامه‌های مرتبط شورای امنیت لغو شود.

مصر در پیش‌نویس این قطعنامه از تمامی کشورها خواستار آن شده که از ایجاد مقررهای دیپلماتیک در قدس مطابق با قطعنامه ۴۷۸ شورای امنیت خودداری کنند.

در این قطعنامه همچنین از تمامی کشورها خواسته شده مطابق با قطعنامه‌های شورای امنیت در خصوص قدس عمل کرده و هیچ اقدام یا به رسمیت شناختنی را برخلاف این قطعنامه‌ها انجام ندهند.

ایسنا

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها