اردوغان: مسأله قدس امتحان جهان اسلام است

اردوغان: مسأله قدس امتحان جهان اسلام است
يکشنبه 10 دی 1396 - 17:25

رئیس‌جمهور ترکیه گفت که مساله قدس نه تنها در کشورش بلکه در جهان اسلام به یک امتحان اصلی تبدیل شده است.

العالم - ترکیه

 رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه کارنامه دولت خود در سال ۲۰۱۷ را تشریح کرد و گفت: در طول این سال در حوزه سیاست خارجی به ۲۵ کشور سفر کرده و ۳۴ بار سفر خارجی داشتم. در تمام این مدت تلاش کرده‌ایم که ترکیه را به نحو احسن نشان دهیم. در سال ۲۰۱۶ ما به دنبال حملات پی‌درپی و همچنین اقدامات کودتاچیان، دچار بزرگ‌ترین خیانت‌ها شدیم. در همین راستا هم در داخل کشور و هم خارج از کشور عملیاتی را انجام دادیم.

وی ادامه داد: در سال ۲۰۱۷ مبارزات خود را علیه پ.‌ک.ک و سازمان گولن انجام داده‌ایم. همچنین در سال ۲۰۱۷ حوادث مهمی برای کشورمان اتفاق افتاد و ملت ترکیه به یک تغییر بزرگ اقدام کرد و در ۱۶ آوریل به اعمال اصلاحات در قانون اساسی رأی داد.

اردوغان در ادامه اظهاراتش با اشاره به مساله قدس، تصریح کرد: مساله قدس نه تنها در کشور ما بلکه در جهان اسلام به یک امتحان اصلی تبدیل شده است. من در اینجا از ملت ترکیه به دلیل عزم راسخ خود قدردانی می‌کنم.

براساس گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، رئیس‌جمهوری ترکیه تاکید کرد که تصمیم همتای آمریکایی وی در قبال قدس قابل قبول نیست.

اردوغان از واشنگتن و تل‌آویو خواست از انجام اقدامات تنش‌زا در قبال این شهر مورد مناقشه خودداری کند.

رئیس‌جمهوری ترکیه که در شانزدهمین حلقه اسلامی کنوانسیون جامعه آمریکایی مسلمانان سخن می‌گفت خاطر نشان کرد: جامعه جهانی مسلمانان نباید اجازه دهد که هیچ قدرتی میان اعضای آن بر مبنای اختلافات مذهبی، قومی یا فرهنگی تفرقه بیندازد.

وی با تاکید بر اینکه قدس شهری بسیار ارزشمند برای مسلمانان محسوب می‌شود اظهار کرد: توفیقی که ما در مساله قدس به دست آوردیم نشان دهنده این است که ما می‌توانیم در کنار یکدیگر با اتحاد به چیزهای بسیاری دست پیدا کنیم.

رئیس‌جمهوری ترکیه از قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد که در آن با اقدام اخیر ترامپ در قبال قدس مخالفت شده است، استقبال کرد.

اردوغان در ادامه اقدامات انجام گرفته از سوی رئیس‌جمهوری آمریکا در آستانه رای گیری برای تصویب این قطعنامه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد را ناکارآمد دانست.

اردوغان هشدار داده که از دست دادن قدس برای مسلمانان می‌تواند سرمنشأ از دست رفتن دو شهر مقدس دیگر یعنی مکه و مدینه شود.

رئیس‌جمهوری ترکیه خواستار به رسمیت شناختن قدس شرقی به عنوان پایتخت فلسطین و انتقال سفارت ترکیه به این شهر شده است.

وی اظهار کرد: اگرچه برخی، حساسیت‌های ما را درباره مسائل منطقه‌ای در حوزه جغرافیایی‌ ما درک نمی‌کنند اما هرگونه اتفاقی می‌تواند بر آینده ترکیه تاثیر بگذارد. در واقع ترکیه بدون حل مسائل منطقه‌ای نمی‌تواند امنیت خود را تضمین کند.

ایسنا

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها