وکیل مصری به اتهام قاچاق در عربستان اعدام می شود

وکیل مصری به اتهام قاچاق در عربستان اعدام می شود
جمعه 5 خرداد 1391 - 05:33

دادستان کل سعودي اعدام "احمد الجيزاوي" وکيل و فعال حقوقي مصري را خواستار شد.

به گزارش روز جمعه پایگاه اطلاع رسانی شبکه العالم، "احمد الجیزاوی" وکیل و فعال حقوقی مصری که حدود یک ماه قبل هنگام ورود به عربستان برای انجام عمره بازداشت شده بود، اکنون با خطر صدور حکم اعدام از سوی دادگاه سعودی به اتهام قاچاق قرص های مواد مخدر، مواجه شده است.

الجیزاوی پس از انقلاب 25 ژانویه مصر، به شدت از شاه سعودی و مسئولان حاکم بر عربستان به دلیل بازداشت بی دلیل شهروندان مصری بدون محاکمه و تفهیم اتهام، به شدت انتقاد کرده بود.

وی حدود یک ماه قبل هنگام ورود به عربستان در فرودگاه بین المللی "ملک عبدالعزیز" بازداشت شد. پس از اعتراضهای مکرر همسرش، مسئولان امنیتی سعودی دلیل بازداشت او را همراه داشتن قرص های مواد مخدر عنوان کردند.

روزنامه "الشرق" عربستان در خبری به نقل از "سلیمان الحنینی" وکیل عربستانی که از سوی جمعیت حقوق بشر برای پیگیری پرونده الجیزاوی مأمور شده، نوشت: اداره تحقیقات دادستانی کل فهرست اتهامات احمد الجیزاوی و همدست داروخانه دار او را، در ارتباط با قاچاق قرص های مواد مخدر و توزیع آن در عربستان، تکمیل کرده است.

الحنینی افزود: فهرست اتهامات الجیزاوی چهارشنبه به کمیته تحقیقات و دادستانی کل ریاض ارایه شد، و این کمیته نیز تا سه شنبه آینده این فهرست را به دادگاه عمومی جده تحویل می دهد.

الحنین گفت: دادستانی کل خواستار صدور حکم اشد مجازات برای الجیزاوی، یعنی مرگ او طبق قانون سعودی شده است.

الحنینی خاطرنشان کرد: به دلیل نبودن دلایل و مدارک علیه متهم عربستانی، این فهرست اتهامات شامل او نمی شود.

 

شبکه عربی اطلاعات حقوق بشر در همین راستا با صدور بیانه ای شورای نظامی حاکم و پارلمان مصر را مسئول جان الجیزاوی اعلام کرد.

این مرکز مدافع حقوق بشر تأکید کرد، الجیزاوی از همراه داشتن وکیل در عربستان محروم شده، و این درحالی است که برای او یک پرونده با اتهامات دروغین ایجاد کرده اند که مجازات آن اعدام است.

 

پس از بازداشت این وکیل مصری در عربستان و مطرح شدن ادعاهای دروغین و ساختگی علیه او، اعتراضهای گسترده ای سراسر مصر را فرا گرفت به صورتیکه  مردم این کشور مقابل سفارت سعودی در قاهره تجمع اعتراض آمیزی برگزار کردند که درنتیجه آن سفیر عربستان خاک مصر را ترک کرد.

پس از این ماجرا، هیأتی از نمایندگان مصری به عربستان رفته و از مسئولان سعودی جانبداری کردند .. یک هفته بعد از این اقدام که ناظران مصری آن را نشانه ضعف شخصیتی و سیاسی، و بی کفایتی مسئولان کنونی می دانند، سفیر سعودی به قاهره بازگشت.

 دسته بندی ها :
کلید واژه ها :

پربیننده ترین خبرها