تحلیل روز/ نفس های آخر داعش در سوریه؛

آیا سوچی مقصد بعدی ارتش سوریه را مشخص می کند؟

آیا سوچی مقصد بعدی ارتش سوریه را مشخص می کند؟
دوشنبه 8 مرداد 1397 - 07:50

درحالی که باقیمانده داعش در سوریه نفس های پایانی را می کشد، شواهد نشان می دهد مقصد بعدی ارتش سوریه ادلب است.

العالم _ سوریه

آمریکا، اسرائیل، برخی کشورهای غربی و بعضی از کشورهای منطقه هریک با استدلال و یا شعار خاص خود طی هفت سال  گذشته نهایت سعی خود را به کار بردند که دولت قانونی سوریه را ساقط کنند.

برخی در صدر گفته ها و ناگفته هایشان ضرورت تامین امنیت اسرائیل بود. برخی دیگر باهدف انتقال بحران های داخلی شان به خارج از مرزهایشان پای در این معرکه گذاشتند و بلاخره دسته سوم بر این نیت بودند که در سایه تجزیه سوریه سرزمینشان را توسعه دهند. در این راستا و به منظور تحقق این هدف بسیاری از گروه های ریز و درشت تروریستی خلق و تجهیز شدند تا به افکار عمومی دنیا تلقین شود بحران و نبرد در سوریه کاملا داخلی است و آنچه در این کشور اتفاق می افتد کاملا منشائی در درون مرزهای سوریه دارد اما حقیقت ماجرا چیز دیگری بود.

در سوریه در واقع جنگی نیابتی بین غرب و شیوخ عرب با دولت قانونی سوریه درگیر بود اما حالا و پس از هفت سال مقاومت، شواهد نشان می دهد دست برتر از آن دولت و مردم سوریه و محور مقاومت است. درشرایط جدید در حالی که ارتش سوریه در جنوب این کشور موفق شده است تروریست ها را نابود و مجبور به ترک مخاصمه و یا انتقال به ادلب کند، نیروهای کرد مورد حمایت امریکا در رقه و نوارشمالی این کشور پرچم تسلیم بالا برده و مذاکراتی موفق با هدف بازگشت به دامان میهن را صورت داده اند.

داعش که تاچندی پیش بخش قابل توجهی از سوریه را تصرف کرده بود و پایتخت خود را در سوریه معرفی می کرد این روزها اخرین نفس هایش را در "حوض الیرموک "می کشد بنا بر اعلام منابع میدانی بقایای داعش در کمتر از دو درصد استان درعا اخرین مقاومت ها را انجام می دهند. آنها مقاومت می کنند چرا که چاره ای جز مقاومت یا پذیرش مرگ ندارند و شاید ناچار بودن  در پذیرش مرگ اصلی ترین دلیل کندی پیش روی های نیروهای ارتش باشد.

گذشته ازسربلند بیرون آمدن ارتش سوریه در ماجرای داعش که به نظر می رسد طی چند روز کوتاه آینده نهایی خواهد شد و تن دادن کردهای شمال سوریه به مذاکره جهت ترک مخاصمه، ظرف چند روز گذشته نیروهای موسوم به "کلاه سفیدها "به اسرائیل فرار کردند و از انجا به اردن انتقال داده شدند. کلاه سفیدها در واقع لشکر جنگ نرم علیه حکومت اسد بوده و مهم مستند سازی، تصویرگری و گزارش سازی علیه حکومت اسد را عهده دار بوده اند.

به این ترتیب و در سایه شرایط جدید به نظر می رسد تنها جبهه فتح نشده باقی مانده در سوریه جبهه ادلب است ادلبی که اینک مهم ترین و تنها سنگر تروریست هایی است که یا از قبل در ان بوده اند و یا در سایه مصالحات در سایر مناطق به این استان انتقال داده شده اند .در ادلب مبتنی بر گزارش های موجود، بیش از هر گروهی جماعت موسوم به جبهه النصره حضور دارند و البته در کنار سایر تروریست ها در برخی شهرهای شمالی مورد توجه و عنایت و حمایت ترکیه اند.

ترکیه با این استدلال  موهوم که برای تامین امنیت خود در مقابل پ ک ک مجبور است در نوارشمالی سوریه و همچنین ادلب حضور داشته باشد بر پروژه اشغال ادلب و مناطق شمالی سوریه اصرار می کند و تسلط بر این مناطق را با این شعار و البته مبتنی بر برخی روایات و قراردادهای تاریخ گذشته حق خود می داند. مبتنی بر برخی گزارش ها از آن جهت که جماعت النصره طبق توافقات سوری، روسی، ایرانی و ترکی از دایره گروه های مخالفی که می توانند در مناطق موسوم به کاهش تنش زندگی کنند خارج است، ترکیه بر آن است تا با تغییر دادن نام این گروه ضمن حفظ آنها و کار ویژه شان امکان استمرار بقای خود در ادلب را فراهم آورد. به باور برخی تحلیلگران مبادرت ترکیه به خلق گروه جدیدی بنام "پاسداران دین" در ادلب و مناطق شمالی سوریه با این هدف صورت می پذیرد.

کلام آخر اینکه در شرایط موجود و در سایه برگزاری اجلاس امروز سوچی در روسیه انتظار می رود محور اصلی بحث ها بر مساله ادلب تمرکز باشد و بدیهی است چنانچه این مذاکرات به نتیجه مورد رضایت دولت سوریه نیانجامد انگاه بتوان به ضرس قاطع مقصد بعدی ارتش سوریه را ادلب و مناطق شمالی این کشور قلمداد کرد بدیهی است اولین ناراضی این میدان جدید ترکیه خواهد بود.

ابورضا صالح

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها