استرالیا امکان توقف فروش تسلیحات و تحریم عربستان سعودی را رد نکرد

استرالیا امکان توقف فروش تسلیحات و تحریم عربستان سعودی را رد نکرد
چهارشنبه 2 آبان 1397 - 13:20

وزیر خارجه استرالیا در پاسخ به سوالی درباره تحریم عربستان و یا امکان توقف فروش تسلیحات به این کشور گفت که همه گزینه‌ها روی میز است.

العالم- آسیا 

«ماریس پِین» وزیر خارجه استرالیا احتمال تحریم عربستان سعودی یا توقف صادرات تسلیحات به این کشور را رد نکرد.

به نوشته روزنامه «گاردین»، بعد از قتل «جمال قاشقچی» خبرنگار عربستانی منتقد حکومت که در کنسولگری ریاض در ترکیه کشته شد، دولت استرالیا گفت تحقیقات پیرامون مرگ دهشتناک خبرنگار واشنگتن پست را دنبال می‌کند.

پِین در واکنش به سوالی درباره احتمال توقف فروش تسلیحات به عربستان سعودی یا تحریم این کشور از سوی کانبرا گفت که همه گزینه‌ها روی میز است. وی افزود، با همتایان اروپایی‌اش طی روزهای اخیر در این باره گفت‌وگو کرده است. 

پیشتر مقام‌های دفاعی استرالیا گفته بودند نمی‌توانند ضمانتی بدهند که تسلیحات این کشور در جنگ یمن استفاده نشده است.

ماریس پِین گفت، دولت استرالیا موافق است که نیروهای عربستان سعودی حقوق بشر را در جنگ یمن نقض کرده‌اند اما در مسئله قتل جمال خاشقچی، پاسخ موثر در آینده را مورد ملاحظه قرار می‌دهند. 

دو روز پیش آلمان از دیگر کشورهای اروپایی خواست که  با توجه به قتل خاشقچی، صادرات تسلیحات به ریاض را متوقف کنند. اما فرانسه از پیش‌بینی امکان قطع فروش تسلیحات این کشور به عربستان طفره رفته است و دولت انگلیس که بزرگترین صادرکننده تسلیحات به عربستان سعودی است، مدعی شده مکانیسم کنترل سرسختانه‌ای در فروش تسلیحات دارد. 

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها