انشعاب یا پوست اندازی؟

نزدیکان سابق اردوغان حزب جدید تأسیس می‌کنند/ خیز عبدالله گل برای انتخابات ریاست جمهوری 2023

نزدیکان سابق اردوغان حزب جدید تأسیس می‌کنند/ خیز عبدالله گل برای انتخابات ریاست جمهوری 2023
پنج‌شنبه 2 اسفند 1397 - 18:29

«عبدالله گل» و اعضای مطرح حزب عدالت و توسعه قصد دارند پس از انتخابات شهرداری‌ها حزب جدیدی را تأسیس کنند.

العالم - ترکیه

روزنامه حریت ترکیه، امروز (پنج‌شنبه) اعلام کرد «عبدالله گل» رئیس‌جمهور سابق ترکیه به همراه دوستان سابق اردوغان و چند تن از وزرای سابق و اعضای حزب عدالت و توسعه قصد دارند پس از انتخابات شهرداری‌ها در ۳۱ مارس آتی، حزب جدیدی راه‌اندازی کنند.

به نوشته روزنامه العربی الجدید، این خبر به مثابه بُمبی خبری در محافل سیاسی ترکیه قلمداد می‌شود. ریاست این حزب جدیدالتأسیس را قرار است «علی باباجان» وزیر اسبق ترکیه بر عهده بگیرد. فردی که برای سال‌ها از نزدیکان اردوغان محسوب می‌شد و اردوغان در سال ۲۰۰۹ او را با اختیارات ویژه به عنوان معاون نخست وزیر و وزیر هماهنگ کننده سیاستهای اقتصادی ترکیه منصوب کرده بود.

به نوشته روزنامه حریت، عبدالله گل «علی باباجان» را به علت موقعیت با ثبات وی در محافل سیاسی ترکیه برای بر عهده گرفتن ریاست این حزب قانع کرده است. همچنین حزب جدید التأسیس طرفدار نظام پارلمانی خواهد بود و از این حیث به نظر می‌رسد در موقعیت مخالف اردوغان که نظام پارلمانی را به ریاستی تبدیل کرده، باشد.

طبق اطلاعات این روزنامه، کمیته‌ای از وزرای سابق ترکیه در حال نوشتن برنامه این حزب هستند و پیش‌بینی می‌شود تا زمان اعلام تأسیس حزب در اول آوریل پیش رو، نوشتن این برنامه نیز به پایان برسد.

حریت در ادامه می‌نویسد که میزان آرای حزب عدالت و توسعه در انتخابات شهرداری‌های پیش رو، می‌تواند تیم عبدالله گل را برای تأسیس حزب مصمم‌تر کند. هدف عبدالله گل این است که خود را برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۳ آماده کند.

در این راستا، مؤسسان حزب جدید قصد دارند از «احمد داود اوغلو» نخست‌وزیر سابق ترکیه نیز برای پیوستن به حزب دعوت کنند. فردی که از نزدیک‌ترین افراد به اردوغان محسوب می‌شد و در ماه می ۲۰۱۶ مجبور به استعفاء شد. او اکنون در حال نویسندگی و حضور در کنفرانس‌های مختلف است.

روزنامه حریت همچنین به اختلافات میان اردوغان و عبدالله گل اشاره کرده و نوشته است که حتی در جریان تلاش برای برکناری اردوغان در جریان کودتا، عبدالله گل سکوت کرد و حمایتی از اردوغان از خود نشان نداد و بارها تلاش داشته اردوغان را از مقابل خود بردارد.

گفتنی است، عبدالله گل در سال ۲۰۰۱ به همراه اردوغان حزب عدالت و توسعه را تأسیس کرد و در سال ۲۰۰۷ نیز به ریاست‌جمهوری ترکیه رسید. او سال گذشته به علت انتقاد از قوانین وضعیت اضطراری از سوی اردوغان و هم حزبی‌هایش آماج حملات و انتقادات قرار گرفت.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها