نوری مالکی: کنفرانس ورشو نشانه ورشکستگی آشکار شیخ‌نشین‌هاست

نوری مالکی: کنفرانس ورشو نشانه ورشکستگی آشکار شیخ‌نشین‌هاست
دوشنبه 6 اسفند 1397 - 01:32

نخست‌وزیر اسبق عراق ضمن خطرناک توصیف کردن کنفرانس «ورشو» برای منطقه گفت که برخی کشورهای عربی با شرکت در چنین کنفرانس‌هایی سعی دارند جهت نگاه‌ها را از رژیم صهیونیستی به سمت جمهوری اسلامی تغییر دهند.

العالم - عراق

«نوری المالکی» نخست‌وزیر اسبق عراق و رئیس ائتلاف «دولت قانون» روز یکشنبه گفت که برگزاری کنفرانس ورشو نشانه فلاکت آشکار اعراب است.

وی که با شبکه عراقی «العهد» گفت‌وگو می‌کرد، درباره اهداف این کنفرانس و «خطرناک بودن» آن برای منطقه هشدار داد و گفت که برخی از کشورهای عربی با شرکت در چنین کنفرانس‌هایی سعی دارند جهت نگاه‌ها را از رژیم صهیونیستی به سمت جمهوری اسلامی تغییر دهند.

نوری المالکی تاکید کرد که تبعات و پیامدهای چنین اقداماتی، همه کشورهای منطقه از جمله عراق را تهدید می‌کند. وی افزود: «کنفرانس ورشو روابط سری و مخفیانه تعدادی از کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی را برملا کرد. نخست‌وزیر اسبق عراق همچنین از مواضع بغداد در رد درخواست حضور در این نشست تمجید کرد.»

نوری المالکی در ادامه به دیدارش با یکی از وزرای خارجه کشورهای عربی در دوره نخست‌وزیری خود اشاره کرد و گفت که «این وزیر خارجه، طرحی موسوم به "نظام اقتصادی خاورمیانه" را فاش کرد که در آن رژیم صهیونیستی مشارکت داشت.»

رئیس ائتلاف «دولت قانون» عراق افزود: «ولی من به وزیر عربی گفتم که عراق عضو هیچ نظامی که رژیم صهیونیستی در آن شرکت داشته باشد، نخواهد شد.»

المالکی با بیان اینکه «همگان باید خود را در قبال قدس و مساله فلسطین مسئول بدانند»، تصریح کرد: «راه حل دو دولتی که در نشست اتحادیه عرب سال ۲۰۰۲ در لبنان مطرح شده بود، طرح سعودی است و به همین دلیل عراق آن را رد کرد.»

وزراء خارجه و مقام‌های رسمی بیش از ۶۰ کشور جهان در تاریخ ۲۳ بهمن ماه نشستی ضد ایرانی را به مدت دو روز در ورشو پایتخت لهستان برگزار کردند.

در کنفرانس مطبوعاتی پایانی این نشست، وزرای خارجه آمریکا و لهستان که میزبان نشست بودند، بارها از ایران به عنوان یک «تهدید امنیتی» نام بردند و مدعی شدند که این کشور تهدیدی برای منطقه و جهان است.

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها