سخنگوی نُجَباء به آمریکا هشدار داد: عراق را ترک کنید، پیش از آنکه مجبورتان کنیم

سخنگوی نُجَباء به آمریکا هشدار داد: عراق را ترک کنید، پیش از آنکه مجبورتان کنیم
سه شنبه 15 مرداد 1398 - 11:49

مهندس الشِمَّری حضور نظامیان بیگانه در خاک عراق را غیرقانونی خواند و خطاب به مقامات امریکایی هشدار داد: نیروهای نظامی‌تان را از عراق بیرون ببرید و سفارت خود با هزاران کارمند را ببندید، پیش از آنکه مجبور به این کار شوید.

العالم- ایران/ سیاسی

به گزارش مرکز ارتباطات و امور رسانه‌ای نُجَباء در ایران، سخنگوی مقاومت اسلامی نُجَباء که برای دیدار و رایزنی با شخصیت‌های مذهبی، کشوری و لشکری جمهوری اسلامی به ایران سفر کرده است، شامگاه دوشنبه مهمان برنامه "پانوراما" در شبکه جهانی "العالم" بود.

مهندس «نصر الشِمَّری» در این برنامه راجع به مورد حمله قرار گرفتن پایگاه نیروهای بسیج مردمی در "آمرلی" گفت: در گزارش الحشد الشعبی به وقوع انفجار در پایگاه اشاره شده است. البته قبلا هم بارها نیروها و مقرهای حشد هدف حمله بیگانه قرار گرفته‌اند؛ به‌عنوان مثال امریکایی‌ها حین آزادسازی تکریت به مقر عملیات نُجَباء حمله کردند.

وی ادامه داد: امریکایی‌ها بارها تهدید کرده‌اند که اجازه نمی‌دهند الحشد الشعبی در مناطق استقرارشان حضور پیدا کند. معمولا نیز حملات خود را ناشی از اطلاعات غلط و خطای محاسباتی جلوه می‌دهند. امریکا اکنون در بدترین وضعیت سیاسی قرار دارد و بعید نیست باز هم دست به چنین اقدامات جنون‌آمیزی بزند.

سخنگوی نُجَباء حمله امریکا به حشد شعبی را بی‌احترامی به اراده ملت عراق دانست و افزود: این نهاد با فتوای مرجعیت و مصوبه قانونی پارلمان تأسیس شده و جزئی از منظومه امنیتی عراق است. خصومت امریکا به‌حدی است که علاوه بر فرماندهان شیعی، فرماندهان سنی و مسیحی حشد را نیز هدف تحریم قرار داده است.

الشِمَّری با تأکید بر اینکه دوران "بزن در رو" گذشته است، اظهار داشت: مقاومت اسلامی گزینه‌های زیادی برای پاسخگویی به امریکا و صهیونیست‌ها در اختیار دارد. ما فعلا به‌دنبال استفاده از گزینه‌های سیاسی هستیم. طرح عقب‌نشینی کامل نظامیان امریکایی به پارلمان عراق ارائه شده ولی ریاست پارلمان آن را مسکوت گذاشته است. به‌دنبال پیش بردن این طرح از طریق فشار افکار عمومی هستیم.

وی ضمن اشاره به قدرت و ظرفیت بالای بسیج مردمی عراق، تصریح کرد: فشار بر الحشد الشعبی به مصلحت کشور نیست و در صورت ادامه فشارها، برای قطع روابط با واشنگتن و اخراج سفیر امریکا از بغداد تلاش می‌کنیم.

معاون دبیرکل نُجَباء درباره فرمان اخیر نخست‌وزیر عراق نیز گفت: در این فرمان سخنی از ادغام الحشد الشعبی در ارتش یا وزارت کشور به میان نیامده است. البته بسیاری از بندهای این فرمان پیش‌تر عملی شده و الحشد الشعبی در کمترین زمان ممکن دستورات فرماندهی نیروهای مسلح عراق را اجرا می‌کند. این را در عقب‌نشینی نیروهای حشد از کرکوک و تکریت شاهد بودیم.

مهندس الشِمَّری اضافه کرد: نیروهای الحشد الشعبی تحت امر یک هیأت مرتبط با نخست‌وزیری هستند؛ همانطور که نیروهای نظامی سازمان مبارزه با تروریسم و همچنین سرویس اطلاعاتی عراق به‌صورت مستقل و بدون ارتباط با وزارت دفاع و وزارت کشور فعالیت می‌کنند.

وی سپس خاطرنشان ساخت: کشورهایی که هنگام اشغال یک‌سوم خاک عراق توسط داعش به ما کمک نکردند، حق ندارند در خصوص الحشد الشعبی ابراز نگرانی کنند. الحشد الشعبی ضمانتی برای امنیت عراق است.

عضو ارشد مقاومت اسلامی نُجَباء در قسمت دیگری از گفتگوی خود با شبکه العالم، توضیح داد: الحشد الشعبی به‌عنوان بخشی از نیروهای مسلح عراق، هیچ‌گونه فعالیت اقتصادی و تجاری ندارد. افرادی از الحشد الشعبی هم که دنبال ورود به عرصه سیاست بودند، استعفا دادند.

الشمری با اشاره به تهدیدات دائمی امریکا، اظهار داشت: این حق ماست که پایگاه‌های نظامی امریکا در خاک کشور خود را زیر نظر داشته باشیم. حضور سربازان امریکایی در عراق غیرقانونی است و ورود و خروج هر نظامی خارجی به عراق باید با مصوبه پارلمان باشد.

وی در پایان این گفتگوی تلویزیونی بار دیگر خطاب به امریکایی‌ها هشدار داد: نیروهای نظامی‌تان را از عراق بیرون ببرید و سفارت خود با هزاران کارمند را ببندید، پیش از آنکه مجبور به این کار شوید.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها