رویترز:

در مهم‌ترین شهر 'کشمیر'حکومت نظامی برقرار شد

در مهم‌ترین شهر 'کشمیر'حکومت نظامی برقرار شد
يکشنبه 27 مرداد 1398 - 15:04

در پی درگیری‌های شدید نیروهای امنیتی هند با ساکنان ایالت کشمیر که تعدادی زخمی بر جا گذاشت، دولت مرکزی محدودیت‌های رفت‌ و آمد در بخش‌های عظیمی از «سرینگر» را تشدید کرده است

العالم - آسیا

پلیس هند شامگاه گذشته (شنبه) به شهر «سرینگر» – مهمترین شهر در ایالت «جامو و کشمیر» در کشور هندوستان – یورش برده و حداقل شش نفر از مردم معترض به لغو وضعیت خودمختاری و اعمال محدودیت‌های شدید بر این منطقه را مجروح کرده است.

خبرگزاری «رویترز» به نقل از دو تن از مقامات ارشد و شاهدان ماجرا گزارش کرد، در پی حادثه شب گذشته، مقامات هند، امروز (یکشنبه) محدودیت‌هایی را بر رفت و آمد و عبور و مرور ساکنان بخش‌های عظیمی از سرینگر تحمیل کردند.

طبق این گزارش، در 24 ساعت گذشته، اعتراضاتی علیه اقدام پنجم آگوست (14 مردادماه) «دهلی نو» در لغو وضعیت خودمختاری جامو و کشمیر صورت گرفته است.

تعدادی از ساکنان این شهر می‌گویند طی دور روز گذشته علاوه بر اینکه نیروهای امنیتی هندی به آنها حمله کرده یا آنها را مورد دشنام قرار دادند،به خانه‌هایشان نیز یورش برده و اموالشان را تخریب کرده‌اند.

طبق این گزارش، دولت ایالتی اعلام کرده است که در دو هفته گذشته، حکومت نظامی علیه ساکنان شهرهای ایالت کشمیر تحمیل نکرده است. اما امروز، نیروهای امنیتی مستقر در سنگرهایی که در سطح شهر مستقر شده است، ساکنان شهر را به خانه‌هایشان هدایت می‌کنند و اجازه عبور و مرور به آنها نمی‌دهند.

طبق گزارش رویترز، سنگرها، در چند ساعت گذشته در سطح شهر بنا شده‌ است و نیروهای امنیتی که در برخی از این سنگرها مستقر شده‌اند به ساکنان شهر اعلام کردند که حکومت نظامی برقرار شده است.

دو تن از مقامات دولتی به رویترز اعلام کردند که دستکم بیش از ۲۰ نفر به دلیل جراحاتی ناشی از درگیر‌ی‌های شب گذشته با نیروهای امنیتی به بیمارستان منتقل شدند.

نمایندگان دولت «جامو و کشمیر» و دولت کشمیر در سرینگر و دولت فدرال در دهلی هنوز به درخواست‌ها برای اظهارنظر درباره جدیدترین تحولات و همچنین ارزیابی از شمار زخمی‌های درگیری‌های شامگاه گذشته، پاسخ نداده‌اند.

یکی از مقامات دولتی و مسئولان بیمارستان اصلی سرینگر اعلام کردند که دستکم ۱۷ نفر با جراحاتی که در نتیجه درگیری‌های شب گذشته به وجود آمده است، به بیمارستان منتقل شده‌اند.

در دو هفته اخیر درگیری‌های شدیدی میان نظامیان هند و پاکستان در مرز کشمیر به وقوع پیوسته است. رسانه‌های محلی با استناد به منابعی در ارتش هند مدعی شده‌اند نیروهای نظامی مستقر در خط مرزی کمشیر به تبادل سنگین آتش پرداختند. منابع هند مدعی شده‌اند نیروهای پاکستانی درگیری‌ها را با شلیک خمپاره‌ای آغاز کردند.

«عمران خان» نخست‌وزیر پاکستان روز پنجشنبه طی سخنرانی در جلسه ویژه‌ای با مجمع قانونگذاری کشمیر در شهر «مظفرآباد»، با هشدار درباره طرح هند برای «پاکسازی نژادی» مسلمانان از منطقه جامو و کشمیر، گفت دولت دهلی‌نو به دنبال مداخله نظامی در بخش پاکستانی کشمیر است.

فارس

دسته بندی ها :
کلید واژه ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها