طرح عرضه سهام آرامکو شکست خورد

طرح عرضه سهام آرامکو شکست خورد
يکشنبه 3 آذر 1398 - 19:02

عرضه اولیه سهام شرکت نفت «آرامکو» که پس از بار‌ها تعویق بالاخره در ماه جاری انجام شد، باز هم با موانع متعددی روبرو شده است.

العالم - عربستان سعودی

تلاش «محمد بن سلمان»، ولیعهد عربستان سعودی، برای فروش ۵ درصد سهام آرامکو با هدف جمع آوری پول برای اجرای برنامه چشم انداز ۲۰۳۰ که پیشتر با عملیات پهپادی نیرو‌های یمنی علیه تاسیسات پالایشگاهی این شرکت، به مانع خورده بود، اکنون با عدم تمایل سرمایه گذاران خارجی برای خرید سهام این شرکت مواجه شده است.

عدم تمایل سرمایه گذاران خارجی برای خرید سهام این شرکت نفتی سبب شد تا ریاض از ارائه سهام در بازار‌های بورس خارجی منصرف شده و بر کشور‌های حاشیه خلیج فارس متمرکز شود و ۲۵ میلیارد دلار پیش بینی شده از فروش سهام را از این منطقه جست‌وجو کند.

در این راستا، «امین ناصر»، مدیرعامل شرکت آرامکو، به کویت سفر کرد تا در نشستی رسمی با مقامات صندوق ثروت حکومتی این کشور، آنان را برای خرید سهام متقاعد کند.

روزنامه کویتی «الرای»، روز یکشنبه نوشته که این نشست به ریاست امین ناصر، چند هفته پیش برگزار شد و تصمیم کویت برای خرید سهام پس از ارزیابی شرایط فروش اعلام می‌شود.

آرامکو و کویت به درخواست رویترز در این مورد پاسخ ندادند.

برخی از منابع از انجام گفت‎وگو‌های مشابه با «ابوظبی»، «سنگاپور» و برخی از سرمایه گذاران دیگر خبر داده‎اند.

عربستان با تعیین قیمت ۲ تریلیون دلاری برای آرامکو قصد داشت سرمایه لازم برای برنامه‌های بلندپروازانه بن سلمان را فراهم کند. عملیات پهپادی علیه تاسیسات آرامکو که منجر به کاهش ظرفیت تولید این شرکت به نصف شد و نیز ارزیابی ۱.۲ تا ۱.۷ میلیون دلاری شرکت توسط بانک‌های خارجی دو مانع عمده‌ای بودند که عربستان را به عقب نشینی از مواضع خود واداشتند.

میزان

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها